ساخت‌و‌ساز در حریم امام‌زاده جعفر دامغان باید متوقف شود | هیئت امنای امامزاده در برابر قوانین ایستادگی می‌کند

چمدان: سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل بافت‌ها و بناهای تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی با اشاره به ساخت و ساز در حریم درجه یک امام‌زاده جعفر دامغان افزود: اجرای طرح توسعه عمرانی، تجاری و خدماتی در حریم این امام‌زاده خلاف قوانین و مقررات میراث فرهنگی است و باید متوقف شود.


او گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حسب وظیفه‌ای که دارد از شهردار دامغان و هیئت امنای امام‌زاده شکایت کرده است اما متأسفانه دادستان دامغان به این شکایت ترتیب اثر نداده است.


احمدی ادامه داد: هفته گذشته از محل این امام‌زاده و ساخت و سازهای اطراف آن بازدید به عمل آمد و در نشست با هیئت امای امام‌زاده و تعدادی از مسئولان مقرر شد، ساخت و ساز متوقف و طرح جامعی از سوی اوقاف به میراث فرهنگی ارائه شود با این حال تنها 24 ساعت کار متوقف بود و با وجود توافق‌های به‌ عمل‌ آمده بعد از 24 ساعت عملیات اجرایی از سر گرفته شد.


مدیرکل بافت‌ها و بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی افزود: با وجود شفافیت قانون و با توجه به محرز بودن تخلف اجرای این طرح در حریم درجه یک امام‌زاده، هیئت امنای این مجموعه در برابر قوانین میراث فرهنگی ایستادگی می‌کنند و حاضر به اجرای قانون نیستند.


مجموعه امام‌زاده جعفر (ع) دامغان با قدمت بیش از هزار سال دارای آثاری از دوران سلجوقی و تیموری است. این مجموعه شامل چهار بنای آرامگاه امام‌زاده محمد از نوادگان امام موسی کاظم، امام‌زاده جعفر، خانقاه منسوب به شاهرخ تیموری و برج چهل دختران است که همگی در مرکز شهر تاریخی دامغان قرار دارند.


[related-post id="225962"]
کد خبر 227485

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =