چمدان : حصیرهای كشف شده در كاوش‌های باستان‌شناسی در بین‌النهرین و آفریقا نشان می‌دهد صاحبان این تمدن‌ها از نی و گیاهان روییده شده در باتلاق‌های سفلای بین‌النهرین به منظور بافت زیرانداز حصیری استفاده می‌کردند، البته استفاده از این مواد محدود به ساخت زیرانداز نبوده و از آن برای تولید انواع ظرف و ظروف استفاده می‌شده‌است.

استفاده از حصیر در ایران نیز قدمتی طولانی دارد، ايران و کشورهای جنوب شرق آسیا از تولید کنندگان حصیر در جهان هستند و حصیربافی بخشی از صنایع دستی چوبی این كشورها را به خود اختصاص داده‌است.

[related-post id="1118"]در حال حاضر مهد تولید صنایع دستی حصیری، كشورهای جنوب شرقی آسیا شامل اندونزی، مالزی وتایلند به حساب می‌آيند، در شمال وجنوب ایرا ن نیز با توجه به شرایط آب و هوایی حصیر یافت می‌شود و صنایع دستی حصیری در استان‌هایی،همچون خوزستان، بوشهر، هرمزگان، خراسان جنوبی، گیلان، مازندران و در بخشهایی از استان گلستان یافت می‌شود. مردم در این مناطق از حصیر برای درست كردن زیر انداز، كیف، كلاه، انواع ظروف و .... استفاده می‌كنند.

 

  • دعوت از اساتید خارجی برای آموزش حصیربافی


شهرام مریخی، مدیر گالری ملی صنایع دستی در این باره به خبرنگار چمدان می‌گوید: كیفیت و تنوع كار محصولات حصیری تولید شده در كشورهای جنوب شرق آسیا بسیار بالا است و ایران راه زیادی دارد  تا به این  سطح ازكیفیت برسد، چرا كه كه كیفیت مواد اولیه در كشورهای آسیای شرقی بالاتر است و در ایران در زمینه آموزش و تسهیل فرآیند خرید و فروش كوتاهی‌هایی صورت گرفته‌است.او همچنین از برنامه معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی برای دعوت ازهنرمندان خارجی برای آموزش صنعتگران این حوزه خبر داد و گفت: نحوه آموزش به این صورت است که بهترین هنرمندان فعال در حوزه حصیربافی در استان های مختلف كلاس‌های آموزشی درباره آشنایی با بافت‌ها، مواد و محصولات جدید برگزار خواهد شد.مدیر گالری ملی صنایع دستی با تاکید براینکه محصولات حصیری تولید شده در همه استان‌ها به لحاظ كیفیت در یك سطح قرار دارند، ادامه داد: البته هراستانی شاخصه مخصوص خود را دارد به عنوان مثال در استان خوزستان دور حصیر را با كاموا و پشم  می‌بافند كه به آن «كپو» می‌گویند اما در یزد پوست درخت خرما را با حصیرها تركیب كرده و محصولات دیگری درست می‌كنند اما در محصولاتی كه دیده‌ام محصولات بوشهر از همه بهتر بوده است.  • چگونه از حصیر نگه‌داری كنیم


کالاهای حصیری نباید در محیط گرم و خشک نگهداری شوند، همچنین اشیای حصیری رنگ شده نباید در معرض آفتاب قرار گیرند و از آنجا كه این محصولات شکننده هستند باید در جابه جایی آنها دقت به خرج داده‌شود.

از دیگر خصوصیات اشیا حصیری قابل شست و شو بودن آنها است به بیان دیگر این محصولات با آب ولرم و شوینده های معمولی قابل شست وشو هستند.
کد خبر 2274

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =