چمدان: شهرود امیر انتخابی با بیان این مطلب افزود: این بنا در سال ۱۳۰۶ در محوطه باغ اداره کشاورزی لاهیجان احداث شده و همچنین به عنوان محل اسکان کارکنان اداره کشاورزی و پس از آن موزه حشرات مورد بهره برداری قرار گرفته بود.

وی اضافه کرد: وزارت فلاحت، تجارت و فواید عامه در سال ۱۲۹۶ هجری قمری در کشور تاسیس شد و با پیگیری زنده یاد کاشف السلطنه چایکار (پدر چای ایران) بنگاه کل کشاورزی کشور در سال ۱۳۰۶ اداره فلاحت لاهیجان را به منظور ترویج روش‌های نوین کشاورزی، افزایش تولیدات کشاورزی، کسب درآمد از این فعالیت و پژوهش و نظارت بر کشت چای تاسیس کرد.

امیر انتخابی افزود: پرونده ثبتی ساختمان تاریخی اداره فلاحت (کشاورزی) لاهیجان با همکاری انجمن میراث فرهنگی طبیعی استان تهیه و پس از بررسی کارشناسان معاونت میراث فرهنگی استان به شورای ثبت آثار ملی کشور ارسال شد و در نهایت این بنا به شماره ۳۲۵۱۲ در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت.

ساختمان کشاورزی لاهیجان

[caption id="attachment_226885" align="aligncenter" width="514"]ساختمان کشاورزی لاهیجان ساختمان تاریخی کشاورزی لاهیجان که در سال ۱۳۰۶ در محوطه باغ اداره کشاورزی لاهیجان احداث شده ثبت ملی شد[/caption]
کد خبر 226860

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =