چمدان:  «باغ خان» در حاشیه غربی رود گرگر و در کنار بافت قدیمی شوشتر یکی از میراث به جا مانده از معماری دوره قاجار در خوزستان است.

سیدمهدی ایوبی مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شوشتر درباره آتش سوزی این باغ تاریخی گفت: آتش سوزی بعدازظهر پنجشنبه نهم خرداد ماه در باغ خان شوشتر از جمله آثار ثبت ملی رخ داد و پس از اطلاع این آتش سوزی در ساعت ۱۸:۴۵ گروه‌های آتش نشانی به محل اعزام شدند.

وی با بیان اینکه با تلاش ماموران آتش نشانی و همکاری مردم کمتر از یک ساعت این آتش‌سوزی به طور کامل مهار شد گفت: دلیل وقوع این آتش سوزی هنوز مشخص نشده است. در این آتش سوزی خسارت چندانی به این باغ تاریخی وارد نشد اما برخی نخل‌های باغ آسیب دیدند.

به گزارش چمدان، مجموعه باغ خان در حدود 700 متری محوطه تاریخی آبشارهای شهر شوشتر که از یادگارهای ساسانیان است، قرار دارد و آب مورد نیاز آن از طریق کانال‌های محوطه آبشار‌ها و آسیاب‌های شوشتر تأمین می‌شود.

ورود به این باغ تاریخی شوشتر از طریق یک ساباط صورت می‌پذیرد. پس از گذر از ساباط وارد محوطه باغات شده که دارای یک هزار و 600 متر مربع مساحت است.

عمده درختان باغ خان را درختان میوه تشکیل می‌دهد البته در این میان درخت و درختچه گل‌های زینتی مانند انواع گل‌های رز، محمدی، شاه پسند، کاغذی و لاله عباسی نیز دیده می‌شود. درختان میوه‌ای که در این باغ موجود است همگی با توجه به آب و هوای منطقه و شرایط اقلیمی منطقه کاشته شده است. درخت خرما یکی از مهم‌ترین درختان این باغ است. انجیر، انار، توت، موز و مرکباتی مثل پرتقال، نارنج، لیمو ترش و درخت کُنار از دیگر درختان این باغ هستند.

باغ خان در شوشتر یکی از چشم اندازهای طبیعی کنار رودخانه گرگر است که شکل‌گیری و احداث آن را به دوره قاجاریه نسبت می‌دهند. نام این باغ به خاطر تعلقش به محمدزمان خان مرعشی بوده است.

باغ خان تاریخی ۲ مرداد ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۰۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

[caption id="attachment_226879" align="aligncenter" width="800"]باغ خان شوشتر مجموعه باغ خان که دچار حریق شده است در حدود 700 متری محوطه تاریخی آبشارهای شهر شوشتر که از یادگارهای ساسانیان است، قرار دارد و آب مورد نیاز آن از طریق کانال‌های محوطه آبشار‌ها و آسیاب‌های شوشتر تأمین می‌شود[/caption]
کد خبر 226833

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =