میراث فرهنگی با ساخت هتل بام کرمان موافق نیست | نباید روی کوه صاحب‌الزمان ساخت‌وساز انجام شودچمدان: محمدحسن طالبیان گفت: با ساخت‌و‌ساز روی کوه صاحب‌الزمان کرمان مخالف هستیم زیرا این مکان منظر فرهنگی این شهر است. نباید ساخت‌و‌سازی روی کوه انجام شود و با اجرای این پروژه کاملا مخالف هستیم.

او با اشاره به اجرای جاده دسترسی که در کوه صاحب‌الزمان اجرا شده، عنوان کرد: در آنجا اگر نگاه مهندسی انجام شده بود شاید نیاز به تخریب کوه نبود، ضمن آنکه دسترسی پیاده خوبی از پشت منظر که در گذشته وجود داشته، می‌توانست با کمترین دخالت دسترسی لازم را ایجاد کرد. کوه صاحب‌الزمان میراثی است متعلق به جامعه استان و کشور است، مطالبه ما این است که منظر تاریخی را حفظ کنیم لذا به همراهی دستگاه‌ها برای این مهم نیاز داریم.

طالبیان به یکپارچه شدن بخش‌های گردشگری و میراث فرهنگی با یکدیگر در زمینه مدیریت آنها اشاره کرد و در ادامه با اعلام این خبر که با اجرای پروژه تله‌کابین مخالفتی نداریم، اظهار کرد: پروژه هتل بام کرمان فقط یک موافقت اصولی 6 ماهه دریافت کرد و دیگر میراث فرهنگی با آن موافقتی نداشته است.

او در ادامه به پروژه صاروج پارس اشاره کرد و افزود: برای پروژه صاروج پارس در دولت گذشته توافقاتی صورت گرفته و براساس آن توافقات ارتفاع این پروژه نباید از بازار تاریخی بیشتر می‌شد که آنها براساس نقشه‌ای که مجوزی گرفته بودند، کار نکردند و مقداری تخلف دارند، بنابراین تاکید می‌کنم نباید ارتفاع آن بیشتر از بازار تاریخی کرمان شود.

معاون میراث فرهنگی کشور ارزش اهلیت ثروت ملی را بیشتر از اجرای یک پروژه دانست و بیان کرد: باید در صاروج پارس یک طبقه‌ای که بیشتر احداث کرده‌اند را حذف کنند که به‌صورت کتبی به آنها اطلاع‌رسانی شده است و در صورت اجرا نشدن آن از آنها شکایت خواهیم کرد.

او بیان کرد: مجتمع گوهرزمین پیشنهادی در خصوص ایجاد بوم‌گردی، احداث موزه، نمایشگاه و گردشگری در جیرفت داده که در حال بررسی این پیشنهادها هستیم. اگر موزه جیرفت درست شود همه آثار این شهرستان را در موزه جیرفت به نمایش خواهیم گذاشت و هرجا اشیایی تاریخی از ایران در خارج از کشور باشد پیگیر بازگرداندن آنها هستیم.

کد خبر 226591

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =