صدای ماندگار پرویز بهرام در جاده ابریشم را بشنوید | کاخ گلستان و کاخ رامسر هم از خانواده «بهرام» بی‌نصیب نماندند

چمدان: پرویز بهرام ۴ مرداد سال ۱۳۱۲ در محله درخونگاه تهران متولد شد و به واسطه شغل پدرش، او را هم به بابل بردند و شناسنامه‌اش را هم در بابل گرفتند. او به مدت ۷ سال در محله بی سرتکیه شهر بابل ساکن بود. «علی‌اکبر بهرام» پدر پرویز بهرام از هنرمندان رشته گج‌بری و آینه کاری و مجسمه‌سازی بود که نمونه‌های موجود در کاخ گلستان از آثار او است.

پرویز بهرام در گفتگویی درباره نقش پدر خود در میراث فرهنگی کشور گفته بود: پدرم «علی‌اکبر بهرام» از هنرمندان برجسته در رشته‌ گج‌بری و آینه‌کاری بودند که نمونه‌های موجود در کاخ گلستان از آثار ایشان است. در آن سال‌ها این هنر‌های تزئینی بسیار رونق داشت و پدر نیز در این حرفه بسیار فعال بود. از آثار فعالیت پدرم طی سال‌های حضورمان در بابل می‌توانم از گچ‌بری‌های کاخ رامسر، میدان ساعت ساری و مجسمه ‌‌دو شیر درِ ورودی هتل قدیم رامسر یاد کنم.

پرویز بهرام دانش‌آموخته کارشناسی حقوق قضایی و سال‌ها وکیل رسمی دادگستری بود. او کار دوبله را از اواخر دهه بیست از طریق ملاقاتی که با لطیف‌پور و جعفر والی که از دوستان وی بودند و حضور در دوبله فیلم ایتالیایی هنرپیشه شروع‌کرد. صدای او از جمله صداهای ماندگار دوبله ایران بود و یکی از ماندگارترین صداهای او در مستند «جاده ابریشم» آشنای گوش‌های ایرانیان است.

پرویز بهرام پس از سال‌ها تحمل بیماری صبح امروز در منزلش دار فانی را وداع گفت.

«ژان والژان» در سریال بینوایان، شخصیت «لورنس اولیویه» در هنری هشتم و «اتللو» برخی از نقش‌های ماندگار این صداپیشه در هنر دوبله ایران است.

[video width="320" height="240" mp4="https://www.chamedanmag.com/oldwp/2019/05/chamedanmag.ir_.mp4"][/video]
کد خبر 226282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =