چمدان: برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: یکی از مهمترین پروژه‌های سازمان خانه اتحادیه (دائی جان ناپلئون) است که فاز نخست این خانه که ضلع شرقی آن است ۲۳ تیر به مناسبت ولادت ‌امام رضا (ع) افتتاح می‌شود.‌ خانه اتحادیه قرار است به موزه‌ای برای تهران با محوریت معرفی، مشاهیر و جاذبه‌های پایتخت بازگشایی شود.

خانه اتحادیه یکی از عمارت‌های تاریخی و ثبت شده‌ تهران است که میان دو خیابان لاله‌زار و فردوسی قرار دارد. این خانه در میان مردم به خانه «دائی جان ناپلئون» معروف است چرا که سریال معروف دائی جان ناپلئون ساخته «ناصر تقوایی» در این خانه فلیمبرداری شده‌ است.

[related-post id="219642"]

[caption id="attachment_220097" align="aligncenter" width="1000"]خانه اتحادیه - خانه دایی جان ناپلئون خانه اتحادیه یکی از عمارت‌های تاریخی و ثبت شده‌ تهران است که میان دو خیابان لاله‌زار و فردوسی قرار دارد. این خانه در میان مردم به خانه «دائی جان ناپلئون» معروف است چرا که سریال معروف دائی جان ناپلئون ساخته «ناصر تقوایی» در این خانه فلیمبرداری شده‌ است[/caption]

خانه و باغ اتحادیه یا خانه امین‌السلطان مربوط به قاجار است که به عنوان تنها بازمانده از خیابان لاله‌زار قدیم و یکی از باارزش‌ترین معماری‌های آن دوره شناخته می‌شود.

این خانه باغ متعلق به امین‌السلطان، صدراعظم دوره ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و محمد علی شاه قاجار بوده است که پس از کشته شدن او، توسط «حاج رحیم اتحادیه» خریداری شده است. در سال ۱۲۶۱ هنگامی که باغ بزرگ لاله‌زار برای ساخت خیابانی به همین نام بخش‌بندی و فروخته شد، بخشی از آن به میرزا ابراهیم خان پدر علی‌اصغرخان اتابک (امین‌السلطان) رسید و با مرگ ابراهیم خان، پسرش بخش‌های دیگری از زمین‌های مجاور را خرید و به آن افزود.

این باغ در دوران صدراعظمی میرزا احمد خان اتابک میزبان دیدارهای سرنوشت سازی بوده است. بسیاری از شخصیت‌های انقلابی و سیاسی دوران مشروطه این خانه را پناهگاه خود می‌دانستند. ناصرالدین شاه نیز به این خانه رفت و آمد کرده و ملاقات‌هایی در این عمارت داشته است.

نوادگان امین‌السلطان در دوره‌های بعد، زمین پدری را تفکیک کردند و فروختند. سینما جهان، سینما شهرزاد، یک پارکینگ و یک مجتمع تجاری در بخشی از همین زمین‌ها ساخته شده است.

رحیم اتحادیه نیز در سال ۱۲۹۵ شمسی این زمین را از وارثان امین‌السلطان خرید و با تفکیک آن به ۳۰ سهم، آن را میان فرزندان خود تقسیم کرد.

به گزارش چمدان، پس از مشکلات فراوانی که در این خانه در سال‌های اخیر پیش آمد (همانند خروج از ثبت ملی، آتش سوزی، تخریب قسمتی از آن با لودر) سرانجام شهرداری تهران در سال ۱۳۹۴ این عمارت را خرید.

در سال ۹۶ در حالی که مرمت این عمارت هنوز کامل نشده بود، این عمارت با عنوان موزه مشاهیر در آخرین روز کاری محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار تهران افتتاح شد اما از آنجا که خانه اتحادیه وضعیت مناسبی نداشت دوباره در آن بسته شد.

عملیات مرمت همچنان در این خانه ادامه دارد و به تازگی محوطه آن در حال سنگ‌فرش شدن ‎است.

[caption id="attachment_225986" align="aligncenter" width="725"]خانه اتحادیه - خانه دایی جان ناپلئون س از مشکلات فراوانی که در خانه اتحادیه در سال‌های اخیر پیش آمد (همانند خروج از ثبت ملی، آتش سوزی، تخریب قسمتی از آن با لودر) سرانجام شهرداری تهران در سال ۱۳۹۴ این عمارت را خرید[/caption]

[caption id="attachment_225987" align="aligncenter" width="900"]خانه اتحادیه - خانه دایی جان ناپلئون در سال ۹۶ در حالی که مرمت این عمارت هنوز کامل نشده بود، این عمارت با عنوان موزه مشاهیر در آخرین روز کاری محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار تهران افتتاح شد اما از آنجا که خانه اتحادیه وضعیت مناسبی نداشت دوباره در آن بسته شد[/caption]

[related-post id="41863"]
کد خبر 225961

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =