چمدان: ایران نوشت: هفته گذشته رئیس سازمان مدارس غیردولتی شهریه مدارس غیرانتفاعی را اعلام کرد که بر این اساس حداکثر شهریه برای مدارس ابتدایی شهر تهران 9 میلیون و 400 هزار تومان، دبیرستان‌های دوره اول متوسطه حداکثر 11 میلیون تومان و برای دبیرستان‌های دوره دوم متوسطه به غیر از پایه دوازدهم حداکثر 15 میلیون تومان است.

آنطور که در بررسی‌های خود متوجه می‌شویم مدارس غیرانتفاعی به درجه یک، دو و سه تقسیم می‌شوند که بر اساس همین تقسیم بندی شهریه مدارس متفاوت است. این مدارس با قدرت و ثروت تأسیس شده‌اند. مدارسی که ورود به آنها برای هر دانش‌آموزی دست یافتنی نیست و حتی آموزش‌وپرورش نیز برای نظارت بر فعالیت آنها قدرت چندانی ندارد.

یکی از این مدارس در غرب شهر واقع شده است. مجتمع بزرگ آموزشی که از مهد کودک تا دبیرستان دانش‌آموز دارد. شهریه‌ای که این مدرسه می‌گیرد در مقطع ابتدایی 15 میلیون تومان، متوسطه اول 19 میلیون تومان و متوسطه دوم 23 میلیون تومان است.

این مدرسه لیستی از برنامه‌های مختلف را به خانواده ارائه می‌دهد که دانش‌آموزان باید آن را یاد بگیرند. دانش‌آموزان در این مدرسه باید یک موسیقی را به صورت تخصصی آموزش ببینند. زبان دوم خارجی، یک ورزش تخصصی، شنا، یوگا، زومبا، آموزش کامپیوتر را نیز آموزش می‌بینند.

این مدارس سفرهای داخلی و خارجی هم برای دانش آموزان برنامه ریزی کرده‌اند که برای هر یک از این سفرها هزینه‌های عجیب و هنگفتی دریافت می‌کند. خانواده‌هایی که قصد مهاجرت هم دارند می‌توانند فرزندانشان را در کلاس‌های بین‌المللی این مدرسه ثبت نام کنند تا فرزندانشان زبان انگلیسی را آموزش ببینند.

مادر یکی از دانش‌آموزان پایه یازدهم یکی از این مدارس درباره نحوه ثبت نام دخترش می‌گوید: ما برای پایه یازدهم 22 میلیون تومان پرداخت کردیم اما با برنامه فوق برنامه‌ای که برخی‌هایش هم اجباری بود در نهایت هزینه سال تحصیلی دخترم 35 میلیون تومان شد. البته اردوهای خارجی و داخلی هم دارند مثلاً دخترم اردوی فرانسه را شرکت کرد و ما در حدود 50 میلیون تومان هزینه سفر فرانسه را دادیم. البته امسال سفر شیراز هم داشتند که حدود 5 میلیون تومان هزینه کردم.

چند نفر از دانش‌آموزانی که در این مدرسه درس می‌خوانند هم می‌گویند: این مدرسه آموزش‌های خاصی ندارد فقط اردوهای داخلی و خارجی خوبی دارد. یکی از همین دانش‌آموزانی که در اردوها شرکت کرده است می‌گوید: ما عاشق اردوهای خارج از کشورش هستیم. خودم سوئد و فرانسه را رفتم. برای سوئد 30 میلیون و برای پاریس هم 50 میلیون داده‌ایم و در آنجا از دانشگاه‌ها، چند مدرسه و مراکز تفریحی دیدن کردیم.
کد خبر 225735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =