نرخ جدید دستمزد راهنمایان گردشگری در سال 98 اعلام شد | تفاوت نرخ برای راهنمایان مسلط به برخی زبان‌های خارجی

چمدان: تنوع برنامه‌ها، ساعت کاری روزانه، سختی کار و کمبود راهنمای مسلط به برخی زبان‌های خاص، ملاک تعیین نرخ و توافق بین راهنما و کارفرما است. چنانچه راهنمای گردشگری تجربه اجرای بیش از ۳۰ تور را داشته باشد باید ۱۰ درصد به کف نرخ دستمزد با عنوان سابقه کار اضافه شود.

دستمزد نیمروز معادل ۶۰ درصد دستمزد تمام روز محاسبه می‌شود. مدت زمان اجرای آن نیز حداکثر ۴ ساعت متوالی در یک روز است. در بخش ترانسفر فرودگاهی به ازای هر ساعت تأخیر ورود مسافر مبلغ ۲۵ هزار تومان به دستمزد اضافه می‌شود. این نرخ نامه مشمول آن دسته از راهنمایان گردشگری است که در استخدام دفاتر خدمات مسافرتی هستند و از حقوق ثابت و بیمه برخوردارند. بر این اساس با توجه به دریافتی ماهانه فرد، مزایای استخدامی و سنوات، توافق بین راهنما و کارفرما ملاک عمل خواهد بود.

طبق جدول اعلام شده راهنمایان فرهنگی بدون بیمه حداقل ۳۶۰ هزار تومان، راهنمایان طبیعت گردی حداقل ۴۵۰ هزار تومان، راهنمایان با تسلط بر زبان‌های چینی، ژاپنی، کره‌ای، پرتغالی، نروژی، سوئدی، دانمارکی، روسی و لهستانی و دیگر زبان‌های دنیا حداقل ۴۵۰ هزار تومان، راهنمایان مسلط به زبان‌های فرانسه، اسپانیولی، آلمانی، ایتالیایی، هندی، عربی، ترکی، ارمنی و گرجی حداقل ۳۹۵ هزار تومان، راهنمایان با گرایش ویژه از جمله درمانی، تجاری، تخصص‌های ویژه در طبیعت گردی و نیازهای ویژه حداقل ۵۴۰ هزار تومان، ترانسفر پایانه‌های داخل شهر برای کمتر از یک ساعت حداقل ۷۵ هزار تومان، ترانسفر فرودگاه امام خمینی کمتر از دو ساعت حداقل ۱۱۰ هزار تومان تعیین شد.

برای راهنما و راننده با ارزش خودروهای زیر ۲۰۰ میلیون تومان برای مدت یک تا چهار روز حداقل ۷۰۰ هزار تومان نرخ تعیین شده است. برای راهنمایان با خودروی بین ۲۰۰ میلیون تا ۵۰۰ میلیون تومان برای ۵ روز و بیشتر ۶۶۰ تا ۹۰۰ هزار تومان نرخ تعیین شده است.

نرخ حداقل دستمزد روزانه راهنمایانی که تحت پوشش بیمه توسط کارفرما قرار دارند نیز بین ۳۰۵ هزار تومان تا ۴۵۵ هزار تومان اعلام شده است.

این نرخ نامه به اطلاع هیئت مدیره انجمن‌های استانی راهنمایان گردشگری کشور نیز رسیده است و براساس اعلام کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری لازم است نسبت به بومی‌سازی نرخ‌ها با توجه به تنوع مسیرهای گردشگری هر استان، سختی کار، ساعات کاری روزانه و شرایط آب و هوایی منطقه اقدام شود.

پیش از این انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران نرخ‌نامه سال 98 را منتشر کرده بود.

[related-post id="221040"]
کد خبر 225520

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =