چمدان: علیرضا رحیمی مدیرکل برنامه‌ریزی توسعه گردشگری کشور گفت: تیم مشاوران به همراه ناظران ستادی و استانی حسب برنامه زمان‌بندی پیش‌بینی‌شده طی دو هفته به 6 استان هدف شامل آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان و قزوین سفر و ضمن بازدید از ظرفیت‌های موجود و بررسی مشکلات و کاستی‌ها به‌منظور رفع و احصای چالش‌ها و موانع با دست‌اندرکاران دولتی و خصوصی مرتبط با این صنعت بازدید و نشست خواهند داشت.

رحیمی با اشاره به گذشت بیش از یک هفته از شروع سفرهای این تیم تصریح کرد: این گروه تاکنون با حضور در سه استان آذربایجان غربی، شرقی و اردبیل از ۱۲ شهر و بیش از ۳۰ جاذبه بازدید و با بیش از 90 نفر از مدیران، مالکان، بهره‌برداران،  گروه‌های فنی، مشتریان، بازدیدکنندگان و دست‌اندرکاران جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی گفتگو و تبادل‌نظر داشته‌اند.

او با تأکید بر گستردگی مطالعات در حال انجام ادامه داد: در بازدیدهای میدانی انواع فعالیت‌های  مرتبط شامل سایت‌های باستان‌شناسی و موزه‌ها، مراکز اقامتی خصوصاً واحدهای بوم‌گردی، مراکز تفریحی و سرگرمی و تفرجگاه‌های طبیعی، مراکز پذیرایی، مجتمع‌های بین‌راهی، مراکز تولید و فروش صنایع‌دستی و سایر موارد زنجیره گردشگری گنجانده شده است.

او از دیگر اقدامات این گروه به قابلیت سنجی از توان مناطق آزاد ارس و ماکو برای همکاری با مدیریت گردشگری اشاره کرد و افزود: کسب اطلاعات از  خدمات مورد ارائه به گردشگران ورودی از کشور آذربایجان،  بازدید از  ۳ اثر ثبت جهانی یونسکو در ایران و قابلیت ثبت جهانی قله آتش‌فشانی سبلان و مجموعه آب‌های گرم آن، از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

رحیمی گفت: آماده‌سازی دستگاه‌های استانی برای همگرایی، اجماع نظر و همکاری در بروز‌رسانی و ارائه اطلاعات لازم برای تدوین برنامه توسعه گردشگری شمال غرب کشور یکی از اهداف برگزاری نشست‌های مورد اشاره بوده است.

او افزود: بررسی زنجیره خدمات ادارات کل دستگاه‌های استانی شامل ادارات محیط‌زیست، نمایندگی وزارت خارجه، شهرداری‌ها، ادارات کل آب منطقه‌ای، علوم پزشکی، حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی، فرودگاه‌ها، ورزش و جوانان،  جهاد کشاورزی و بنیاد مسکن و نیز بررسی ساختارها، طرح‌های مکمل، مداخلات منفی و مثبت  و ارتباط ارگانیک میان استان‌ها از سایر اهداف موردنظر در این سفرهاست.

پیش از آغاز سفرهای استانی، نشست هماهنگی این پروژه، با حضور گروه مطالعاتی آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن – جایکا و معاونین گردشگری استان‌های مربوطه و نشست هم‌اندیشی مدیران و کارشناسان برنامه‌ریزی ستادی با تیم مشاوران اعزامی به‌منظور تبادل اطلاعات و تعیین شرح وظایف اعضا در راستای نتیجه‌گیری هر چه بهتر از این پروژه برگزار شد.
کد خبر 225278

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =