چمدان: مسعود نصرتی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: در نمایشگاه فرش و گلیم کردستان 14 قطعه فرش و گلیم فرش استان کردستان (سنندج، بیجار) به نمایش گذاشته می‌شود.

وی افزود: قالي‌بافي كردستان پيوند عميقي با زندگي كردها دارد، زمخت و خشن بودن بافته‌ها،  به دليل به كاربردن پشم خشن كردی است. همچنین طرح‌ها با زوایای شكسته يادآور مسيرهای صعب العبور منطقه كوهستانی پرپيچ وخم كردستان بوده كه در اين مسيرها زندگی یا کوچ مي‌كردند.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تصریح کرد: قالی کردستان به عنوان يکی از معروف‌ترين قالی‌های ايراني به سه سبک «سنه»، «بيجار، گروس» و «عشايري» بافته شده است. در فرش‌ها اشكال و وجوه نمادين به تصویر کشیده شده است این اشکال گوياي واقعيات ادوار متمادی و كسب مهارت در هنر قالی بافی بوده است. بیشتر نقوش، ريشه در باورهای اقوام كرد دارد و ارتباط عميقی با كار، ازدواج، کارهای روزمره، دعا و مرگ آنها دارد.

وی بیان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، مراكز شمالی استان كردستان، دارای سوابق طولانی تری در قالیبافی هستند كه مضمون برخي از نقوش آن‌ها شامل ( نقوش باغی و گلستان) است و حتی تاریخی بيش از هزار سال را براي آن رقم مي‌زند.

نصرتی اظهار کرد: در سنندج مرکز استان کردستان، ظریف ترین فرش های یک پوده مشرق زمین بافته می شود؛ با وجود آنکه گره متقارن در میان اهل فن به گره فارسی یا گره سنه( نام قدیمی این شهر) معروف است اما فرش های سنندج با گره ای از نوع متقارن یا به عبارتی گره ترکی بافته می شوند. طرح های آنان  بیشتر در سبک هندسی با طرح های ترنج دار بزرگ شش گوشه بندی و دسته گل و بته ای است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افزود: بیشتر طرح مورد استفاده قالی سنندج ماهی درهم است همچنین بافنده های سنندجی در بافت گلیم های مرغوب، خورجین ها و رو اسبی های بسیار ماهر و باتجربه هستند؛ برای نمونه دو تخته گلیم بسیار زیبا از بافت هنرمندان این منطقه در این نمایشگاه به نمایش در آمده است.

وی  تصریح کرد: با ورود پارچه‌های خارجی به ایران، کاربرد طرح گل فرنگ در بسیاری از صنایع‌دستی ایران رایج شد که از آن جمله می توان به گل فرنگ‌های متداول صنایع‌دستی در کردستان اشاره کرد مانند «گل جرسه» که ازپارچه های ژرسه فرانسوی گرفته شده است، همچنین دسته گل(گل محمدی) که شامل دسته‌های گل رز یا گل میرزاعلی است .

نمایشگاه فرش و گلیم کردستان امروز ساعت 14 در چادرخانه مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افتتاح می شود و علاقه مندان به هنر فرش بافی می توانند تا چهارم خرداد از ساعت 9 تا 17  از این نمایشگاه بازدید کنند.

 
کد خبر 224581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =