هشدار آمریکا به پرواز هواپیماها بر فراز خلیج فارس

چمدان: یورونیوز نوشت: اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده این هشدار را همزمان با افزایش تنش‌ها بین تهران و واشنگتن به شرکت‌های هوایی تجاری داده است.

این سازمان از «تشدید فعالیت‌های نظامی و افزایش تنش سیاسی در منطقه» به‌ عنوان دلیل این هشدار یاد کرده است. به گفته این سازمان فعالیت‌های نظامی و تنش سیاسی فعلی در منطقه تهدیدی ناخواسته را علیه هواپیماهای غیرنظامی به وجود آورده است.

اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده به طور خاص از افزایش «امکان محاسبه و شناسایی اشتباه» به عنوان عامل تهدید ناخواسته علیه خطوط هوایی تجاری یاد کرده است.

تنش‌ها بین ایران و آمریکا در روزهای گذشته پس از آنکه آمریکا معافیت کشورهای واردکننده نفت ایران از تحریم را لغو کرد و ایران نیز از کاهش سطح اجرای برجام خبر داد افزایش یافته است.

ایالات متحده همزمان حضور نظامی خود در منطقه خلیج فارس را تقویت کرده است. واشنگتن «تهدیدهای ایران» را عامل تقویت حضور نظامی خود در منطقه اعلام کرده است.

این در حالی است که ایران اقدامات اخیر آمریکا را «جنگ روانی» و «بازی سیاسی» ارزیابی کرده است.

الجزیره نیز نوشت: مقامات آمریکایی به هواپیماهای مسافربری که بر فراز منطقه خلیج فارس پرواز می‌کنند، درباره خطر «شناسایی نادرست» هشدار داد. این هشدار بوسیله «سازمان هوانوردی فدرال» آمریکا (FAA) که روز شنبه ۲۸ اردیبهشت از طریق مجاری دیپلماتیک در کویت و امارات ارسال شده است، بر خطرات تنش‌های جاری بر پروازهای تجاری در منطقه خلیج فارس تاکید کرده است.

بیانیه FAA می‌گوید همه هواپیماهای مسافربری که بر فراز آب‌های خلیج فارس و دریای عمان پرواز می‌کنند، لازم است از «بالا گرفتن فعالیت‌های نظامی و افزایش تنش‌های سیاسی» آگاه باشند. این بیانیه بر خطر بالقوه اشتباه محاسبه یا شناسایی نادرست عملیات هوایی غیرنظامی تاکید می‌کند.

این بیانیه همچنین می‌گوید هواپیماهای مسافربری ممکن است دچار تداخل ابزارهای ناوبری و مختل شدن وسیله‌های ارتباطی‌شان شوند.
کد خبر 224454

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =