چمدان: شهرداری تهران مرداد ماه سال گذشته خبر از آغاز مرمت مقبره جهانگیر خان صور اسرافیل و ملک المتکلمین دو روزنامه نگار مشروطه خواه داده بود. کمتر از یک سال از آغاز این پروژه می‌گذرد اما خبر رسیده مدتی این پروژه متوقف بوده است.

شهرداری تهران از حدود 5 سال پیش به دنبال احیای این مقبره تاریخی در شهر تهران بود اما مسائل حقوقی مربوط به مالکیت بنا و شکایت‌های مختلف افراد درگیر در این بنا بابت تخریب و تعرض بیمارستان لقمان و سرایدار، طرح شهرداری را به تعویق انداخته بود. با این وجود به نظر می رسد با وجود آغاز پروژه مرمت این مشکلات همچنان وجود دارند.

الهام فخاری عضو شورای شهر تهران از آغاز مجدد این پروژه خبر داد و گفت: «عملیات مرمت آرامگاه ملک المتکلمین آغاز و تملک دو بنای مجاور آن در دستور کار است.»

تصاویر وضعیت فعلی مقبره را ببینید:

[related-post id="41942"]

پس از به توپ بسته شدن مجلس در دوره مشروطه و دستگیری سردمداران آن، میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل و ملک‌المتکلمین – دو روزنامه‌نگار مشروطه‌خواه – توسط نیروهای هوادار محمدعلی شاه در باغ شاه به قتل رسیدند و پیکرشان شبانه در همان خندق پشت دیوارهای باغ یعنی در خیابان کمالی، خیابان مخصوص، کوچه شهید ابراهیمی فعلی دفن شد.

آرامگاه شهدای مشروطه که بخش‌های زیادی از آن در سال‌های گذشته به تصرف بیمارستان لقمان درآمد، سال ۱۳۸۳ به ثبت ملی رسید تا مالک خصوصی نتواند ساختمانی هر چند کوچک را در این بنای ۱۰۰ متری بسازد.
کد خبر 224091

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =