کشف اسکلت یک شاهزاده ایرانی در آستراخان | اظهارنظر باستان‌شناسان درباره قدمت اسکلت شاهزاده ایرانی

چمدان: شبکه تلویزیونی «آستراخان24» اعلام کرد: این اسکلت به همراه بقایای هفت جسد دیگر در منطقه نیکولسک استان آستراخان کشف شده است.

به گفته دمیتری واسیلیف رئیس آزمایشگاه باستانشناسی دانشگاه دولتی آستراخان، قدمت اسکلت‌های کشف شده به سه هزار سال پیش از میلاد تا قرن هفتم میلادی برمی‌گردد.

این اسکلت‌ها به صورت تصادفی یافت شدند چرا که یکی از ساکنان روستای نیکولسک در پی حفر چاه آب به کوزه‌ای دست یافت و آن را به موزه آستراخان تحویل داد و پس از پی بردن کارشناسان از قدمت کوزه، تیم کارشناسی برای حفاری به منطقه اعزام شد.

واسیلیف در این خصوص گفته است: اسکلت‌ها به افرادی تعلق دارد که در دوره‌ها و فرهنگ‌های مختلف زندگی کرده‌اند.

بر اساس گزارش ایرنا، به گفته رئیس آزمایشگاه باستانشناسی دانشگاه دولتی آستراخان، این قبرستان در عصر برنز بوجود آمده و در دوره‌های بعد، سرمت‌ها و آلان‌ها از آن استفاده کردند.

براساس خبرها، یکی از اسکلت‌ها با جمجمه به شکل تخم مرغ متعلق به فردی از قوم آلان است که در خان نشین خزر زندگی کرده است.

واسیلیف ادامه داد: مهمترین کشف مربوط به اسکلت فردی است از قوم سرمت که در قرن اول یا دوم میلادی زندگی کرده است، این اسکلت در زیر یک تخته چوبی قرار داشت و در زیر آن پارچه بزرگ زربافتی پهن شده و در کنار آن تزئینات طلا بود.

باستانشناس روس گفت: یک خنجر و یک ظرف مسی نیز در کنار اسکلت قرار داشت که ظرف را برای انجام آئین مذهبی سوراخ کرده بودند که به نظر می‌رسد با خنجر این کار شده بود.
کد خبر 224075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =