کشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در قدیمی‌ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران | جزئیات یکی از نادرترین کشفیات غرب قاره آسیا

چمدان: بهروز بازگیر سرپرست سومین فصل کاوش باستان شناختی غار کلدر گفت: با توجه به قدمت بالای شواهد فرهنگی به دست آمده از لایه‌های پارینه سنگی جدید غار کلدر که هم اکنون عنوان قدیمی‌ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران را به خود اختصاص داده است این داده که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می‌شود و می‌تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تکامل بشر و مسیرهای مهاجرتی انسان‌های هوشمند از قاره آفریقا به آسیا، جنوب غرب آسیا، منطقه اوراسیا و نهایتا رسیدن اولین گونه‌ها به قاره اروپا را پوشش داده و به عنوان یک کشف مهم در مطالعات پارینه سنگی دنیا قلمداد شود.

او افزود: گونه شناسی مقدماتی این تکه استخوان توسط دیرین شناس سرشناس هلندی پروفسور جان وندرماد انجام گرفت و مطالعات دقیق و جزئیات بیشتر در این خصوص پس از انجام تاریخ نگاری مطلق و مطالعه این داده توسط متخصصین آناتومی انسان، علوم ژنتیکی و... اطلاع رسانی خواهد شد.

بازگیر با اشاره به اینکه فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است اظهار کرد: کاوش باستان شناختی این فصل غار کلدر هم اکنون به اتمام رسیده و اعضای هیات در حال انجام امور تاریخ نگاری لایه‌های پارینه سنگی جدید و میانه این غار با استفاده از روش‌های «ترمولومینسانس» و «او. اس .ال» هستند.
کد خبر 223524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =