چمدان: جلیل جباری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: این فیلم مستند توسط موسسه فیلمسازی «بون پیوش» فرانسه فیلمبرداری شده است.

وی اظهار داشت: این موسسه فیلم مستندی را در مورد آثار تاریخی و فرهنگی ایران در دست تهیه دارد که بخشی از آن به آذربایجان غربی اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: گروه فیلمبرداری این موسسه از زوایای مختلف قره کلیسا و 2 کلیسای اقماری آن فیلمبرداری کرده‌اند که قرار است از کانال تلویزیونی RT فرانسه پخش شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اضافه کرد: قره کلیسا یکی از آثار شاخص تاریخی ایران به شمار می‌رود که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده و مورد توجه شبکه‌های خبری و گردشگران کشور‌های مختلف است.

قره کلیسا - کلیسای تادئوس مقدس - کلیسا در چالدران

به گزارش چمدان، کلیسای تادئوس مقدس یا قره کلیسا، کلیسایی تاریخی در استان آذربایجان غربی است. این کلیسا در۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده‌ است. این کلیسا در سال ۲۰۰۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

قره کلیسا در سال ۶۴۴ یا ۶۴۵ تجدید بنا شد. فرمان شاه عباس اول صفوی در حمایت از ارمنیان بر سردر آن دیده می‌شود. عباس میرزا ولیعهد فتح‌علی‌شاه نیز تزئیناتی به آن افزوده‌ است.

کلیسای تادئوس مقدس، مزار تادئوس مقدس یکی از حواریون عیسی مسیح است. به استناد منابع تاریخی بخشی از ارمنیان پیرو دین زرتشت بوده‌اند و بخشی نیز آئین مهرپرستی داشته‌اند. برای نخستین بار در سال ۴۳ میلادی دو نفر از حواریون به نام‌های تادئوس قدیس و بارتلمئوس قدیس از شمال بین‌النهرین گذشته و برای رساندن پیام مسیح وارد این مناطق می‌‌شوند.

قره کلیسا - کلیسای تادئوس مقدس - کلیسا در چالدران

«تادئوس مقدس» که یکی از حواریون عیسی مسیح و از بنیان‌گذاران کلیسای حواری ارمنی است، در سال ۶۶ میلادی به خاطر بشارت مسیحیت به قتل رسید. مقبره وی در کلیسای تادئوس مقدس قرار دارد و به صورت یکی از زیارتگاه‌های مهم ارمنیان از آن یاد می‌شود. در داخل این کلیسا دالان‌هایی تعبیه شده‌اند که برای آذوقه سربازان و افراد کلیسا بوده‌ است.

هر ساله در سوم مرداد مسیحیان زیادی جهت انجام مراسم خاص این روز از سراسر جهان به آن سفر می‌کنند و در اطراف کلیسا چادر زده و اقامت می‌کنند.
کد خبر 223166

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =