آتش‌سوزی 20 میلیارد تومان به سرای دودری بازار تبریز خسارت وارد کرد

چمدان: محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور  که برای بازدید از بازار تاریخی تبریز به این شهر سفر کرده است، گفت: علت آتش‌سوزی بازار در دست بررسی است و آتش نشانی فردا علت را اعلام می کند.

او افزود: از 270 هزار مترمربع فضای بازار تاریخی تبریز، 2500 مترمربع زیربنا (دوطبقه) سرای دودری دچار حریق شده است، این سرا دارای پنج دالان است که دو دالان میانی و سقط فروشان طعمه آتش شده است.

طالبیان با اشاره به آتش‌سوزی 10 سال قبل بازار تاریخی تبریز ادامه داد: خوشبختانه قسمت‌هایی که پس از آتش‌سوزی قبلی مرمت شده بود سالم مانده است، استفاده از آجر در این بخش‌های مرمت‌شده باعث خسارت و آسیب کمتر شد اما در بخش‌هایی که از آهن و چوب استفاده شده بود، سقف ریزش داشته است.

معاون میراث‌فرهنگی اضافه کرد: حدود 113 واحد تجاری در آتش‌سوزی بازار تاریخی تبریز آسیب جدی دیده است، ما برای این اثر تاریخی غیر از رفع خطر، آواربرداری و نقشه اجرایی، نیازمند بازسازی و تعمیر زیرساخت‌ها و تاسیسات الکتریکی هستیم.

او ادامه داد: مقرر شده است اداره‌کل میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی، دفتر فنی معاونت میراث‌فرهنگی استان و پایگاه میراث جهانی بازار تاریخی تبریز، جزئیات اجرایی مرمت و احیای سرای دودری را تهیه کنند و براساس یک تفاهم‌نامه میان بازاریان یا هیئت‌امنای سرای دودری، شهرداری تبریز، اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان، اداره برق تبریز و آتش‌نشانی، تکلیف هر دستگاه در بازسازی و مرمت این بخش از بنای تاریخی بازار تبریز مشخص شود.

طالبیان اظهار کرد: با توجه به اقدامات خوبی که پس از آتش‌سوزی 10 سال قبل در بازار تاریخی تبریز صورت گرفته بود، خاموش کردن آتش 4 ساعت طول کشید این در حالی است برای آتش سوزی قبلی 2 روز زمان صرف شد.

معاون میراث فرهنگی گفت: کالبد بازار تاریخی تبریز براثر آتش سوزی شب گذشته بالغ بر 20میلیارد تومان خسارت دیده است، این برآورد مربوط به بنای بازار است و خسارت واردشده به کالای کاسبان بازار نیز باید جداگانه محاسبه شود.

طالبیان با اشاره به اینکه ماموران یگان حفاظت آذربایجان شرقی خبر آتش‌سوزی را به آتش‌نشانی داده‌اند، تصریح کرد: خوشبختانه مشارکت اجتماعی و تشریک مساعی در بین بازاریان و کاسبان بازار تاریخی تبریز وجود دارد و به زودی شاهد آغاز مرمت و احیای سرای دودری خواهیم بود.

او اضافه کرد: مدیرکل میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی، فرمانده یگان حفاظت و ماموران یگان حفاظت استان و همکاران پایگاه میراث جهانی بازار تاریخی تبریز از همان لحظات اول در محل حضور داشتند و اقدامات لازم را به انجام رساندند، در حال حاضر سرا و دالان‌های آسیب دیده در حال تخلیه هستند، شهرداری تبریز تخلیه و آواربرداری بازار را بر عهده دارد و بلافاصله مراحل رفع خطر و مرمت با نظارت سازمان میراث فرهنگی آغاز خواهد شد.
کد خبر 222834

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =