چمدان: محمدحسن طالبیان با اشاره به تلاش‌ها برای بازگرداندن الواح هخامنشی از آمریکا به ایران گفت: فرایند ارسال الواح هخامنشی از آمریکا به ایران از مدت‌ها پیش آغاز و مجوزهای لازم برای ارسال 1780 لوح گلی هخامنشی از وزارت خزانه‌داری آمریکا اخذ شده است.

وی افزود: بعد از صدور مجوز ارسال 1780 لوح گلی هخامنشی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا، اعتراضی در خصوص ارسال تمام الواح هخامنشی موجود در آمریکا هم به موسسه شرق‌شناسی شیکاگو و هم از طریق وکلای ایران در امریکا به مراجع قضایی ارسال شد تا از بهانه‌جویی‌های مختلف جلوگیری شود. اگرچه آنها موظف هستند کل الواح را فوری تحویل دهند، با توجه به احتمال زمان‌بر بودن صدور مجوز ارسال تمام الواح هخامنشی، مقرر شد مقدمات تحویل 1780 لوح هخامنشی به ایران فراهم شود همزمان فرایند اخذ مجوز اُفک / ofac (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا) برای تمام الواح مذکور توسط موسسه شرق‌شناسی از وزارت خزانه‌داری امریکا پیگیری و انجام شود.

[related-post id="182950"]

طالبیان ادامه داد: در این میان راهکارهای نحوه ارسال و تحویل الواح هخامنشی بررسی شد و موسسه شرق‌شناسی شیکاگو بهانه‌هایی مانند بیمه و تحریم را مطرح کرد که با توجه به جلسات با وزارت خارجه، مرکز حقوقی ریاست‌جمهوری و دستگاه‌های دیگر مقرر شد اول با رایزنی آن‌ها متقاعد شوند مجوز افک را کامل بگیرند و چنانچه نشد ایران مجددا شکایت کند؛ اما به‌دلیل احتمال طولانی شدن شکایت بعدی با رایزنی‌های مختلف، موسسه شرق‌شناسی پذیرفت هم‌زمان با ارسال مرحله اول، اقدام به اخذ مجوز ارسال بقیه الواح کند. ضمن اینکه موضوع بیمه و ارسال الواح ـ قانوناً برعهده موسسه مذکور است و تحویل آن‌ها به موزه ملی ایران نیز وظیفه آن‌هاست از سوی موسسه شرق‌شناسی شیکاگو انجام شود.

معاون میراث‌فرهنگی کشور اضافه کرد: به‌تازگی ایمیلی از سوی موسسه شرق‌شناسی شیکاگو رسیده که آمادگی خود را برای تحویل الواح هخامنشی به ایران در تهران اعلام کرده است.

وی افزود: در پاسخ به این ایمیل ما نیز با هماهنگی وزارت امور خارجه آمادگی خود را برای صدور روادید به ‌شرط پذیرفتن همه مراحل از بیمه تا ارسال اعلام کردیم.

طالبیان ادامه داد: آماده‌ایم برای موسسه شرق‌شناسی شیکاگو روادید صادر کنیم و اکنون منتظر پاسخ رسمی آنها هستیم. در رایزنی‌های صورت‌گرفته و در توافق نهایی و بنا بر اعلام موسسه شرق‌شناسی شیکاگو، 1780 لوح تاریخی در تهران به ایران تحویل و به موزه ملی منتقل خواهد شد.

[related-post id="183018"]
کد خبر 222281

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =