عامل رنگ صورتی و قرمز دریاچه مهارلو شیراز چیست؟ | گردشگران دو ماه برای تماشای دریاچه صورتی فرصت دارند

چمدان: نبی الله مرادی با بیان این مطلب افزود: برخی به اشتباه قرمزی آب دریاچه مهارلو را ناشی از رشد کشند قرمز می‌دانند. کشند قرمز در آب‌های آزاد و مناطقی از خلیج فارس رشد می‌کند و دریاچه مهارلو شرایط زیست کشند قرمز را ندارد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس اضافه کرد: جلبک دونالیلا سالینا نوعی ماده بتاکارتن ایجاد می‌کند که موجب تغییر رنگ آب دریاچه می‌شود، بتاکارتن خطر اکولوژیک و زیست بوم ندارد و معمولا در فصول خاصی از سال این نوع جلبک شکوفا می‌شود.

دریاچه مهارلو

مرادی با بیان اینکه شرایط برای زیست جلبک دونالیلا سالینا اکنون در دریاچه مهارلو مساعد است به ایرنا گفت: شوری زیاد آب و نور فراوان عامل اصلی زیست این نوع جلبک است و احتمالا تا یکی دو ماه آینده همچنان برخی از سطوح دریاچه مهارلو به رنگ قرمز باشد.

وی ادامه داد: جلبک دونالیلا سالینا با کشند قرمز بسیار متفاوت است. کشندهای قرمز سطوح آب را به کلی می‌پوشانند و مانع زیست جانواران آبزی می‌شوند در حالی که در دریاچه مهارلو هر چند جانوران آبزی چندانی زیست نمی‌کنند اما این اتفاق هم هیچگاه روی نمی‌دهد.

برخی تحقیقات علمی پرورش جلبک دونالیلا سالینا در دریاچه‌هایی مانند مهارلو، دریاچه نمک قم و دریاچه ارومیه را فرصتی برای استفاده از منابع مهم تولید کننده بتاکاروتن، حاصل از جلبک سبز تک سلولی دونالیلا می دانند.
کد خبر 221846

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =