چمدان: علی اصغر صمدیانی سرپرست معاونت میراث فرهنگی یزد گفت: به علت آسیب موریانه‌ها در قسمت‌هایی از این بنا، کنترل و پاکسازی موریانه‌های «زمستان خانه» مسجد جامع در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی یزد قرار گرفت.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با بیان اینکه مسجد جامع کبیر یکی از با ارزش‌ترین میراث تاریخی، هنری و گنجینه‌ای از معماری اسلامی است و سردر رفیع و زیبای آن با ارتفاع 24 متر از ویژگی‌های منحصر به فرد آن است، گفت: نوع ساختار و همچنین مصالح به کار رفته در آن به مرور زمان باعث شده است این بنا در معرض آسیب‌های متعددی قرار گیرد.صمدیانی افزود: کاه موجود در ساختار آن زمینه مناسبی برای تغذیه موریانه‌های زیرزمینی فراهم کرده است و در دیوارها و همچنین سازه‌های چوبی بنا آثار خوردگی موریانه دیده می‌شود. علاوه بر مواد غذایی مناسب برای موریانه‌ها، محیط امن و آرام قسمت زمستان خانه و گرم شدن آن در زمستان، شرایط محیطی را برای فعالیت موریانه فراهم می‌آورد.

این مقام مسئول استفاده از روش سد سمی را برای کنترل موریانه‌های این بنا عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه لایه‌های رویی جهت مرمت قسمت داخلی بنا تراشیده شده و آثار خسارت در تمامی قسمت‌ها به خوبی مشهود است، ایجاد سد شیمیایی لازم و ضروری است.

مسجد جامع کبیر یزد تیرماه 1313 با شماره ۲۰۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
کد خبر 221795

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =