چمدان: پل «جابر» برگرفته از نام جابر احمد الصباح، امیر سابق این کشور سازه‌ای حیاتی و تاثیرگذار برای تاسیس و توسعه یک منطقه بزرگ اقتصادی است که قرار است به زودی در شمال این کشور ساخته شود.

این پل پایتخت کویت را به «سوبیا»، منطقه‌ای در شمال این کشور امیرنشین وصل می‌کند که در نزدیکی مرزهای دریایی و زمینی با عراق و ایران واقع شده و قرار است در آینده به یک قطب بزرگ اقتصادی تبدیل شود.

«سیلک سیتی» نام این منطقه اقتصادی است که از آن به عنوان مکانی بزرگ برای مبادله آزاد تجاری کالا با کشورهای اروپایی و آسیای میانه یاد می‌شود. دولت کویت اعلام کرده است که راه اندازی و شروع فعالیت این منطقه تجاری - اقتصادی نیازمند بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری است.

صباح احمد جابر صباح، امیر کویت در مراسم افتتاح پل «جابر» شرکت کرد. «لی ناک یئون» نخست وزیر کره جنوبی و «ژرار لارشر» رئیس مجلس سنای فرانسه که کشورهایشان در طراحی و ساخت این پل نقشی اساسی را برعهده داشتند از جمله میهمانان خارجی مراسم افتتاحیه بودند.

پل جابر که به عنوان چهارمین پل طویل دنیا معرفی شده توسط گروهی از مهندسان فرانسوی شرکت «سیسترا» طراحی شده و عملیات ساخت آن را شرکت بزرگ مهندسی و ساخت و ساز «هیوندای» کره جنوبی بر عهده داشته است.

کارهای مطالعاتی و عملیات ساخت و ساز این سازه عظیم پنج سال زمان برد و نزدیک به چهار میلیارد دلار هزینه به همراه داشت.

برای نصب این پل و قرار گرفتن آن بر روی دریا حدود ۱۲۰۰ ستون به قطر حداکثر ۳ متر به کار رفته که فونداسیون برخی از آنها تا اعماق ۷۲ متری آب فرو رفته است. پل جابر ۹ تا ۲۳ متر بالاتر از سطح دریا نصب شده است.

پل دریایی طولانی کویت

پل دریایی طولانی کویت

پل دریایی طولانی کویت
کد خبر 221323

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =