امکان تخریب سازه‌های آبی حمیدیه خوزستان | خطری که این سازه‌های ساسانیان را تهدید می‌کند | فرو ریختن طاق زیر زمین بنای تاریخی کوشک حمیدیه 

چمدان: حسن بهداد با بیان این مطلب افزود: این سازه‌های آبی مربوط به دوره ساسانیان در ضلع غربی رودخانه کرخه در شهر حمیدیه واقع شده‌اند. در بارش‌های پیش از سیل اخیر بر اثر بالا آمدن آب رودخانه بخش عمده‌ای از این بنا زیر آب رفت که مجدد با کاهش آب، دیواره‌های این سازه از آب بیرون آمد اما با سر ریز شدن و سیلابی شدن کرخه این سازه‌ها همچنان زیر آب هستند و خطر تخریب آنها را تهدید می‌کند.

وی ادامه داد: به دلیل زیر آب بودن این سازه‌ها بر اثر سیل هیچگونه برآوردی در خصوص خسارت وارد شده در دست نیست.

وی درباره سد تنظیمی تاریخی حمیدیه نیز گفت: طول دیواره این سد حدود 110 متر به قطر 2.5 متر و ارتفاع پنج متر است که در حاشیه رودخانه کرخه قرار گرفته و در امتداد دیواره این سازه 2 سد و یک پل بند تاریخی متصل شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی حمیدیه به وضعیت طاق زیرزمین بنای تاریخی کوشک حمیدیه نیز اشاره کرد و گفت: بخشی از طاق زیرزمین کوشک حمیدیه که در حاشیه رودخانه کرخه قرار دارد، بر اثر بارندگی و سیل اخیر در شهرستان حمیدیه فرو ریخته است.

بهداد با اشاره به مرمت بنای تاریخی کوشک افزود: قصر تاریخی حمیدیه در سال‌های گذشته به صورت مختصر مرمت شد که کمک چندانی به استحکام بخشی آن نشده و برای جلوگیری از تخریب بیشتر آن نیاز به نگاه استانی داریم تا این اثر ملی و منطقه ای را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: دیوارهای این بنا به دلیل مجاورت با رودخانه حدود یک متر زیر آب رفته و همین عامل، خطری جدی برای تهدید این بنای تاریخی است.

وی با بیان اینکه ترمیم و بازسازی محوطه این بنا در دستور کار اداره‎ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان قرار دارد به ایرنا گفت: برآورد خسارات وارد شده به این اثر تاریخی براثر سیلاب اخیر محاسبه و گزارش شده است.

«قصر حمیدیه» یا «کوشک حمیدیه» مشهورترین اثر تاریخی شهرستان حمیدیه در غرب اهواز و ساحل رودخانه کرخه است که به شماره 3980 در سال 1380 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این قصر مربوط به «عبدالحمید» پسر شیخ خزعل بوده و اواخر دوره قاجار - اوایل دوره پهلوی است. این عمارت دارای چند قسمت از جمله بنای مرکزی و زیرزمین، شبستان (شوادون) و تونل‌های دسترسی، تاسیسات آبرسانی، بنای جنوب شرقی و برج دیده بانی است که برخی تاسیسات و باغ اطراف قصر از بین رفته‌اند.
کد خبر 221186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =