چمدان: گراند هتل قزوین دومین مهمانخانه شهر قزوین و همچنین از اولین نمونه‌های هتل به شیوه مدرن و اروپایی است که در سال‌های پایانی دوره قاجاری در این شهر ساخته شد. این بنا در حوالی سال‌های ۱۲۹۹ تا ۱۳۰۰ توسط ارباب برزوی شاپور پارسی که بعدها به مهر شاهی تغییر نام داد بنا شد. محل بنا در شرق خیابان پیغمبریه و در قسمت غربی ارگ صفوی است.

گراند هتل که از جانب خیایان دارای دوطبقه و از سمت حیاط سه طبقه بوده‌ است، دارای راهروها و اتاق‌هایی است که با طاق و تویزه پوشش داده شده‌ است و از ویژگی‌های همچون روکش چوبی، ستون‌های مدور با سر ستون‌های گلدانی، سقف چوبی، گچ‌بری و آجرکاری برخوردار است.

در سمت جنوبی بنا و در سال ۱۳۱۰ سالن سینمایی به نام تابستانه ایجاد شد که در سال ۱۳۱۹ دچار حریق گشت و دوباره مرمت شد و تا سال ۱۳۵۶ فعال بود که با آتش‌سوزی مجدد از بین رفت و دیگر بازسازی نشد. این بنا هم‌اکنون در مجموعه باغ فرهنگی قزوین قرار گرفته و در حال بازسازی است.

بنای گراند هتل قزوین قدیمی‌ترین گراند هتل باقی‌مانده در ایران است. در محل این بنا وقایع بزرگی نظیر طراحی کودتای رضا شاه صورت گرفته‌ است.

جدیدترین خبر حاکی از انعقاد قراردادی برای مرمت این بنای تاریخی و تعیین کاربری جدید برای آن است. معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در این زمینه گفت: گراند هتل قزوین براساس عقد یک تفاهم نامه با مشارکت شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران احیا می‌شود.

[caption id="attachment_221182" align="aligncenter" width="719"]گراند هتل قزوین گراند هتل قزوین در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی [/caption]

[caption id="attachment_221185" align="aligncenter" width="3216"]گراند هتل قزوین وضعیت گراند هتل قزوین که به زودی مرمت خواهد شد[/caption]

امیر ارجمند معاون اداره کل میراث فرهنگی قزوین افزود: احیای این مجموعه تاریخی با هدف کمک به رونق گردشگری با تفاهم نامه‌ای بین اداره کل میراث فرهنگی قزوین و شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران وارد مرحله عملیاتی شد.

وی با بیان اینکه مقرر شده است پس از تکمیل مطالعات و ارایه مستندات فنی، عملیات مرمت گراند هتل قزوین آغاز شود به ایرنا گفت: عملیات مرمت و بازسازی این بنای تاریخی طی دو سال انجام خواهد شد. این بنا پس از تکمیل مرمت و بازسازی دارای کاربری پذیرایی، اقامتی و فرهنگی خواهد شد.

گراند هتل قزوین از بناهای تاریخی این شهر مربوط به دوره قاجاریه است که در سال 1384 با شماره 12899 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گراند هتل قزوین

گراند هتل قزوین
کد خبر 221180

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =