توافق بر سر احیای «خانه کوزه کنانی» | خانه از ثبت خارج شده نجات می‌یابد؟چمدان: در این جلسه که محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، براتی معاون گردشگری و زیارت استانداری، مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی، تعدادی از معاونان این اداره کل و نماینده های انجمن توسعه گردشگری چهارباغ حضور داشتند، دو طرف توافق کردند، طرحی ارائه دهند که هم حفظ و ترمیم این اثر تاریخی مدنظر قرار داده شود و هم نیازهای مالکان فعلی بنا که جمعی از اهالی مردم خمینی شهر اصفهان هستند، تأمین شود.


 حیدرعلی پیمانی رئیس هیئت امنای حسینیه فروشانی های خمینی شهر درباره این توافق چنین گفت: من پیش از این هم گفته بودم نظر ما بر این است، طرحی اجرا شود که متضمن هر دو اولویت باشد، یعنی از طرفی این اثر تاریخی فرهنگی را برای مشهد حفظ و از دیگرسو نیازهای مالکان فعلی بنا را نیز تأمین کنیم، در راستای همین هدف نیز طرحی به اداره کل میراث فرهنگی استان پیش تر تحویل شده است و امادگی داریم طرحی را در چارچوب نظرات طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور ارائه کنیم.


او گفت: پیرو همین صحبت، معاون میراث فرهنگی کشور هم قبول کرد دو  طرف مطیع نظر نهایی هییتی از متخصصان مورد تایید دو طرف باشند. تلاش می کنیم که این موضوع تا پایان ماه مبارک رمضان تعیین تکلیف شود. به گفته پیمانی قرار شده است طی هفته های آینده پس از بازید میدانی بنا، نظر نهایی اعلام شود.


ابوالفضل مکرمی فرمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در این باره گفت: « از ماجرای این اثر تاریخی فرهنگی و سرگذشت آن آگاه هستم و می دانم که آنها آماده همکاری هستند و میراث هم از این همکاری استقبال می کند و برای حفظ این یادگارِ تاریخی پای کار می آید.


سال گذشته خبرِ احتمال تخریب خانه از ثبت خارج شده   «کوزه کنانی» به عنوان یکی از اندک خانه های تاریخی شهر که معماری منحصر به فردش، زبان زد خاص و عام است، حاشیه تخریبِ یادگارهای تاریخی شهر را پُر رنگ کرد. خبرها پیرامون اینکه مالکان فعلی این بنا قصد دارند آن را تخریب کنند، در اندک زمانی آن چنان داغ شد که سر از فضای مجازی و سایت های مختلف خبری درآورد.


امید می رود که با توافقی که میان میراث فرهنگی و مالکان خانه کوزه کنانی صورت گرفت، به زودی شاهد خبرهای خوبی در رابطه با حفظ و مرمت این بنای تاریخی باشیم.کد خبر 221120

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =