چمدان: امپراتور آکیهیتو که از سال 2016 اظهار کرد که آرزو دارد از سمتش کناره‌گیری کند سرانجام به‌ عنوان اولین امپراتور ژاپن که طی دو قرن اخیر از نشستن بر سریر شاهی استعفا می‌دهد تاج و تخت ژاپن را به بزرگ‌ترین فرزندش شاهزاده ناروهیتو واگذار کرد.

مراسم تاجگذاری ناروهیتو روز اول می در کاخ امپراتوری در توکیو برگزار می‌شود و ناروهیتو روی تخت پادشاهی که از کاخ امپراتوری در کیوتو به توکیو منتقل شده است خواهد نشست و امپراتور جدید اولین سخنرانی‌اش را روز چهارم می انجام خواهد داد.

کاخ امپراتوری در توکیو، اقامتگاه اصلی امپراتور ژاپن است که در مساحتی به وسعت 1.15 کیلومترمربع گسترده شده است.

درهای این کاخ فقط روی تورهای گردشگری که از پیش برای بازدید ثبت‌نام کرده‌اند باز است و از آنجاکه هیچ عکسی از داخل کاخ وجود ندارد به‌نظر می‌رسد گردشگران اجازه عکاسی از داخل این اقامتگاه امپراتوری را ندارند.

علاوه‌بر تورها، دو بار در سال مردم می‌توانند برای دیدار عمومی با امپراتور و امپراتریس به باغ کاخ وارد شوند. یکی از این روزها، 2 ژانویه برای تبریک سال نو و دیگری 23 دسامبر برای تولد امپراتور است. همه‌ساله حدود 150 هزار نفر برای تبریک‌ گفتن سال نو به امپراتور به این باغ وارد می‌شوند.

این کاخ که 10 دقیقه پیاده تا ایستگاه راه‌آهن توکیو فاصله دارد اواخر قرن نوزدهم ساخته شد و خاندان سلطنتی از کاخ کیوتو به این کاخ نقل مکان کردند. اما در طول جنگ جهانی دوم کاخ توکیو ویران و بعد از جنگ با همان سبک قدیمی دوباره ساخته شد.

اما تخت امپراتوری که با عنوان «تخت تاکامیکورا» شناخته می‌شود و در مراسم تاجگذاری امپراتور جدید استفاده خواهد شد تختی به وزن 8 تن و ارتفاع 6.5 متر است که تاکنون برای تاجگذاری سه امپراتور به‌کار گرفته شده است. این تخت که به‌طور معمول در کیوتو نگهداری می‌شود تابستان سال گذشته به توکیو منتقل شد.

کد خبر 221081

برچسب‌ها