چمدان:  نمایشگاه شهاب سنگ‌های ایران و بیابان لوت در کاخ گلستان افتتاح شد. در این نمایشگاه تعداد زیادی از شهاب سنگ‌های کشف شده در ایران به نمایش گذاشته شده است. براساس ادعای فعالان کشف شهاب سنگ، ایران رکورددار کشف شهاب سنگ است و در بولتن‌های جهانی رتبه دوم ثبت شهاب سنگ را داراست.

گل‌محمدی مشاور سازمان زمین‌شناسی کشور در افتتاحیه این نمایشگاه گفت: مجموعه‌داران استقبال زیادی از شهاب سنگ‌ها می‌کنند از طرفی ارزش مادی آنها نیز زیاد است. در سازمان زمین شناسی یک گروه علمی در این باره تشکیل شده است اما در دنیا ١۵٠ سال است که روی این داده‌ها کار می‌کنند. دو سالی است که با این گروه همکاری می‌کنیم. طرحی در رابطه با شهاب سنگها در سازمان زمین شناسی تعریف شده که باعث ایجاد ثروت در این زمینه می‌شود.مقصودلو مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت نیز در این برنامه گفت: همیشه وقتی از ظرفیت‌های بیابان لوت صحبت می‌کردیم فقط از جاذبه‌های طبیعی آن می‌گفتیم هر چقدر جلوتر می‌رویم می‌بینیم که ارزش‌های دیگری نیز وجود دارد که این بیابان را ارزشمند تر می‌کند.

وی ادامه داد: از ٣٠٠ قطعه‌ای که در جهان ثبت شده ٢١۴ قطعه در عرصه و حریم بیابان لوت است. درباره اینکه چرا بیشتر شهاب سنگ‌ها در بیابان پیدا می‌شود باید گفت چون در کویر فرسایش و تخریب فیزیکی کمتر است و برخی شهاب سنگ‌ها زیرتپه‌های ماسه‌ای بوده‌اند که در طول زمان این تپه‌ها حرکت می‌کنند.حجت کمالی پژوهشگر و مجموعه دار شهاب سنگ گفت: تا پنج سال پیش تنها چند تا شهاب سنگ در بولتن جهانی ثبت شده بود اما در سال ٢٠١۶ رتبه دوم را از نظر تعداد به دست آوردیم. منبع علمی ما سایت بولتن جهانی هست. از طرفی رکورددار کشف شهاب سنگ هستیم من سه هزار شهاب سنگ دارم اما ٢٩٩ شهاب سنگ در بولتن ثبت شده است.محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور نیز در این مراسم وعده برپایی موزه‌ای برای شهاب‌ سنگ‌ها داد و گفت: در نظر داریم تا تعدادی از شهاب سنگ‌ها را در کاروانسرای شهداد به نمایش بگذاریم تا گردشگران با ظرفیت‌های بیابان لوت آشنا شوند. در کرمان دست ما باز هست تا مجموعه‌دار شهاب سنگ موزه‌ای ایجاد کند. در شهداد هم می‌تواند در کاروانسرایی که در دست مرمت است موزه‌ای ایجاد کند. توجه ما به ایجاد موزه‌های خصوصی زیاد شده و در این راستا ۵٠ موزه بخش خصوصی اخیرا ایجاد شده است.

به گزارش چمدان، نمایشگاه شهاب‌سنگ‌های ایران و بیابان لوت از 8 تا 28 اردیبهشت ماه در موزه مردم شناسی کاخ گلستان برپاست.
کد خبر 220672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =