چمدان: مسعود نصرتی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: شهاب سنگ ورامین در بزرگترین و نخستین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگ‌های ایران و بیابان لوت که با همکاری پایگاه میراث جهانی بیابان لوت و حجت کمالی، رکورد دار کشف شهاب سنگ در ایران، برگزار می شود و در کاخ گلستان به نمایش در می‌آید.

وی افزود: به طور کلی از کشف نخستین شهاب سنگ ایران در 138 سال پیش که به شهاب سنگ ورامین معروف است تا اکنون آمار شهاب سنگ های ثبت شده در ایران به ۲۹۹ شهاب سنگ در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تصریح کرد: شهاب سنگ ورامین، پس از سقوط به دربار ناصرالدین شاه برده شده  و در آن جا نگهداری می شود.

وی ادامه داد: این شهاب سنگ نزدیک به ۵۴ کیلوگرم جرم دارد و در حال حاضر قسمت اصلی آن در کاخ گلستان، سالم باقی مانده است؛ سایر قطعات آن هم در موزه های تاریخ طبیعی نیویورک، واشنگتن، فیلدشیکاگو، وین و بریتانیا، دانشگاه های هاروارد اسلو، استراسبورگ و آریزونا، واتیکان و موسسه ژئوفیزیک تهران و تعداد دیگری از موزه های علوم طبیعی و دانشگاه های مطرح جهان نگهداری می شود.

نصرتی اظهار کرد: بزرگ ترین شهاب سنگ ایران، یکی از ۱۴۵ شهاب سنگ مزوسیدریتی جهان است که تا جولای سال ۲۰۰۹ میلادی کشف و ثبت شده است؛ این شهاب سنگ ها نوع خاصی از شهاب سنگ های سنگی– آهنی هستند. همچنین شهاب سنگ ورامین، یکی از ۷ شهاب سنگ مزوسیدریتی در جهان است که در هنگام سقوط و برخورد با چشم رصد شده و به یقین شهاب سنگ است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان بیان کرد: در کنار نمایش شهاب سنگ کاخ گلستان از بزرگترین مجموعه شهاب سنگ با بیش از ۷۰۰ قطعه که با تلاش حجت کمالی در بولتن بین المللی به ثبت رسیده، رونمایی می شود.

وی افزود: این مجموعه دار با کشف بیش از یک هزار و 200 قطعه شهاب سنگ منحصر به فرد از سراسر کشور رکورد دار کشف شهاب سنگ در ایران است. ایشان در سال ۲۰۱۶ توانست با ثبت بیش از ۲۰۰ قطعه شهاب سنگ در بولتن بین المللی شهاب سنگ، رتبه ایران را که تا پیش از این در جایگاه ۱۲۲ جهان قرار داشت به رتبه دوم جهان پس از شیلی ارتقا دهد، همچنین رتبه کلی ایران را در بین ۱۳۶ کشور جهان تا رتبه نهم ارتقا داده است.

بزرگترین و نخستین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگ های ایران و بیابان لوت 8 تا 28 اردیبهشت از ساعت 9:30 تا 17 در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان واقع در میدان ارگ برپاست.

کد خبر 220505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =