کدام سفرها حرام و در چه روزهایی مکروه است؟ | فقها به سئولات جدید حوزه گردشگری با توجه به مفاهیم نو پاسخ بگویند

چمدان: آیت الله علیرضا اعرافی روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت ماه در نخستین همایش بین المللی فقه گردشگری با بیان اینکه فقها و اندیشمندان اسلامی باید درهای جدیدی در حوزه سفر بگشایند و به سئولات جدید این حوزه با توجه به مفاهیم نو پاسخ بگویند، افزود: ایران می‌تواند قطب مهم گردشگری نه فقط جهان اسلام بلکه کل جهان باشد.

وی اظهار داشت: فقه گردشگری از ابواب نو است و بر چهار باب فقه، اخلاق، حقوق و فلسفه گردشگری استوار است که باید منطبق بر موازین اسلامی پی‌ریزی شود.

آیت الله اعرافی افزود: ایران جزو 10 کشور غنی به لحاظ گردشگری در جهان است اما با وجود این مزیت، سهم گردشگری کشورمان از این صنعت اندک است.

وی با بیان اینکه نباید از تحریم‌های ظالمانه و قلدرانه آمریکا علیه نفت آسیب ببینیم گفت: می‌توان با منطق گردشگری حلال و اسلامی از اقتصاد ایران و کشورهای اسلامی دفاع کرد. برای تحقق این هدف حوزه‌های علمیه منظومه اندیشه اسلامی و نظام آموزشی خود را باید توسعه داده و بر اصل منطق عمیق برنامه ریزی کنند.

وی با یادآوری اینکه سفر تنها در ماه رمضان و روز جمعه مکروه و سفر برای فرار از جهاد، سفر آلوده به فساد و فحشا و سفری که موجب آزار پدر و مادر باشد حرام است، گفت: گردشگری ریشه در تاریخ سفر و سیاحت بشر دارد و اگر گردشگری در عصر جدید معنی و ابعاد جدیدی پیدا کرده در واقع به جهت نیاز ویژه انسان معاصر است.

آیت الله اعرافی گفت: تحولات گوناگون علمی و فناوری رخ داده و اکنون گردشگری یک پدیده نو است و نقش آن در تعالی و توسعه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی قابل غفلت نیست چون نهاد و عنصر پایدار در زندگی بشر شده است.

بر اساس گزارش ایرنا، نخستین همایش بین المللی فقه گردشگری با شرکت نخبگان و گردشگران 50 کشور خارجی در تالار وحدت دانشگاه تبریز گشایش یافت. 250 مقاله در 6 محور و به پنج زبان فارسی، انگلیسی، ترکی آذری، ترکی استانبولی و اردو به دبیرخانه همایش بین المللی فقه گردشگری رسیده است. از این تعداد 160 مقاله پذیرفته و در نهایت 60 مقاله برگزیده و هفت مقاله برتر شناخته شد که در همایش فقه گردشگری ارایه می‌شود.

تمبر یادبود همایش و طرح انجمن ملی گردشگری اسلامی نیز در این همایش رونمایی شد.
کد خبر 220169

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =