چمدان: برج میلاد، برج مخابراتی چندمنظوره‌ای است که با ارتفاع ۴۳۵ متر بلندترین برج ایران، ششمین برج بلند مخابراتی جهان و نوزدهمین سازهٔ بلند نامتکی جهان است. این برج با ۱۳ هزار متر زیربنا از نظر وسعت کاربری سازهٔ رأس برج در میان تمامی برج‌های مخابراتی دنیا مقام نخست را دارد.

برج میلاد با توجه به ویژگی‌های منحصربفردش مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد. به همین منظور فضاهای گردشگری، تجاری و فرهنگی، رستوران گردان، رستوران ویژه، سکوی دید باز و بسته، رواق‌های هنری، گنبد آسمان، موزه مشاهیر ایران، موزه هدایای شهرداری، فود کرت، واحدهای تجاری، پارک دلفین‌ها، پینت بال، سینمای گیم ۷ بعدی، دو سالن سینما، لیزریوم، رستوران سنتی، کافه آبشار و … در آن ایجاد شده است.

چندی پیش خبری مبنی بر شنیده شدن صداهای مهیب از برج میلاد و همچنین ترک خوردن برخی از دیوارهای پارکینگ این سازه منتشر شده بود که مدیران شهری به آن واکنش نشان دادند و آن را مرتبط با امنیت این سازه ندانستند. مدیران این سازه تاکید کردند اگر در حد یک سانتیمتر هم جابجایی و انحراف در برج ایجاد شده باشد اصلا حرکت نمی‌کنند. حتی زمان وزش باد آسانسورهای جنوب غربی که همیشه در معرض باد هستند آلارم می‌دهند و از حرکت باز می‌ایستند بنابراین اگر برج دچار مشکل شود نمی‌توان از آسانسور استفاده کرد.

حالا مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور بار دیگر امنیت سازه برج میلاد را در معرض تهدید دانست و با اعلام اینکه چندسالی است که از پایش ابنیه برج میلاد اطلاعی در دست نیست، گفت: پایش وضعیت برج‌ها و ابنیه بلند مرتبه، سدها و سازه‌های اینچنینی در حیطه فعالیت‌های گرایش میکروژئودزی و رشته مهندسی نقشه برداری است که با ابزارهای بسیار دقیق انجام می‌شود، در این چارچوب تغییراتی که ممکن است این ابنیه داشته باشند رصد و پایش می‌شود تا اتفاق حادی رخ ندهد.

وی افزود: طبق قانون، نظارت بر کلیه فعالیت‌های نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی کشور بر عهده سازمان نقشه‌برداری است، لذا فعالیت‌های میکروژئودزی که توسط شرکت‌های ذیصلاح مشاور مهندسی نقشه‌برداری در خصوص برج‌ها، سدها و... انجام می‌شود نیز به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم باید تحت نظارت این سازمان انجام شود.

شفیعی گفت: تاجایی‌که سازمان نقشه‌برداری کشور در جریان است در  حال حاضر هیچ شرکتی برای مانیتورینگ برج میلاد با شهرداری تهران طرف قرارداد نیست تا ما بتوانیم از آن شرکت اطلاعات لازم را دریافت کنیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: چنانچه شرکتی این پایش را انجام می‌دهد ما از آن بی اطلاع هستیم.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با اشاره به اینکه اگر شرکت‌های ذیصلاح و شناسنامه‌دار مهندسی نقشه‌برداری و مشاورین صاحب صلاحیت در این زمینه با برج میلاد برای پایش رفتار و حرکات احتمالی آن قراردادی دارند به این سازمان اطلاع داده نشده، بیان کرد: در حال حاضر بی‌خبر هستیم که آیا شرکتی قرارداد پایشی با برج میلاد دارد یا خیر. در گذشته دو شرکت‌ مشاور نقشه‌برداری در دو مقطع با برج میلاد برای پایش این برج قرارداد داشتند که به‌طور طبیعی تحت نظارت سازمان نقشه‌برداری کشور بوده‌اند.

وی اضافه کرد: هنگامی که یک شرکت مهندسی مشاور قراردادی را با کارفرمایی برای ابنیه بلند مرتبه چه در بخش دولتی و یا در بخش خصوصی منعقد می‌کند، شرکت‌های مهندسی نقشه‌برداری تحت نظارت ما باید این کار را انجام بدهند و به محض اینکه قراردادی منعقد می‌شود ما مطلع می‌شویم چراکه روش‌های مختلفی برای نظارت‌مان داریم.

شفیعی با اشاره به نحوه نظارت سازمان نقشه‌برداری عنوان کرد: متناسب با نوع پروژه، بعضی از مواقع مراجعه حضوری به محل انجام می‌شود و در برخی مواقع، داده‌ها را از مشاور دریافت کرده و راستی ‌آزمایی می‌کنیم، این سازمان روش‌های مختلف برای نظارت دارد که برای امور میکروژئودزی در ابنیه بلند مرتبه انجام می‌شود.

[related-post id="203689"]

[related-post id="212711"]

 
کد خبر 220085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =