چمدان: مرکز آمار ایران شاخص قیمت مصرف کننده فروردین ١٣٩٨ را منتشر کرد. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ به ٣٠,٦ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٢٦.٩ درصد) ٣.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش نرخ تورم خانوارهای کشور

در فروردین ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩٥) به ١٧٠,٩ رسید که نسبت به ماه قبل ٤.٠ درصد افزایش نشان می‌­دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٥١,٤ درصد است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٥١,٤ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (٤٧,٥ درصد) ٣.٩ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ به ٣٠.٦ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٢٦.٩ درصد) ٣.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٨,٨ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ١.٦ درصد افزایش نشان می‌­دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به فروردین ماه ١٣٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ٨٥.٣ و ٣٧.٨ درصد است.

افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در فروردین ماه ١٣٩٨ به عدد ١٦٩,٣ رسید که نسبت به ماه قبل ٣.٧ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٥٠,٠ درصد است که نسبت به ماه قبل (٤٦,٦ درصد) ٣.٤ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم خانوارهای روستایی کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در فروردین ماه ١٣٩٨ به عدد ١٨٠,١ رسید که نسبت به ماه قبل ٥.٨ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٥٩,٤ درصد است که نسبت به ماه قبل (٥٢,٧ درصد) ٦.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

حمل و نقل، تفریح، هتل و رستوران چقدر گران شدند

جداول زیر وضعیت تورم در شاخص‌های هتل و رستوران، حمل و نقل و تفریح را نشان می‌دهد. این شاخص‌ها نسبت به سایر شاخص‌های دیگر تورم نقش بیشتری در گردشگری دارند.

[caption id="attachment_219697" align="aligncenter" width="684"]تورم در فروردین 98 - هتل چقدر گران شده است - رستوران چقدر گران شده است شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوارهای کشور | وضعیت تورم در شاخص هتل و رستوران را ببینید[/caption]

[caption id="attachment_219698" align="aligncenter" width="715"]تورم در فروردین 98 - هتل چقدر گران شده است - رستوران چقدر گران شده است شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوارهای شهری | وضعیت تورم در شاخص هتل و رستوران را ببینید[/caption]

[caption id="attachment_219699" align="aligncenter" width="702"]تورم در فروردین 98 - هتل چقدر گران شده است - رستوران چقدر گران شده است شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوارهای روستایی | وضعیت تورم در شاخص هتل و رستوران را ببینید[/caption]
کد خبر 219696

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =