چمدان: دست‌نویس‌های پراکنده اینجا و آنجا به چشم می‌خورند، دقیق که نگاه کنی نمایشنامه‌ای با خطی خرچنگ قورباغه است، نمایشنامه‎ای کوچه بازاری از داستان یک زن و شوهر و کلفتشان؛ کمی آنطرف‌‌تر نوشته‌هایی نیمه تایپی - نیمه دستنویس به چشم می‌خورد، عکسی هم ضمیمه شده، تقاضایی است برای بازیگری؛ گوشه دیگر نامه اخطاریه‌ای به چشم می‌خورد به شهلا ریاحی که گویا بر خلاف قرارداد، دو جلسه در تمرینات نمایش شرکت نکرده‌ است. سمتی دیگر یادگاری‌هایی مانده از بازی ملوک ضرابی در نمایش خسرو و شیرین دیده می‌شود. انگار فرصتی نبوده برای جمع کردن اینها، انبوه کاغذها را گذاشته‌اند و رفته‌اند. این احساس را لباس‌ها بیشتر منتقل می‌کنند.

[caption id="attachment_219427" align="aligncenter" width="750"]تئاتر نصر - تئاتر نصر در لاله زار - گراند هتل - گرند هتل - تهران قدیم - طهران قدیم نوشته‌های باقی مانده در تئاتر نصر | عکس: آیسان زرفام[/caption]

بازیگر‌ها لباس‌ها را درآورده‌اند گذاشته‌اند که فردا دوباره بپوشند و روی صحنه بروند اما دیگر فردایی در کار نبوده، تاریخ برای تئاتر نصر همانجا در سال 81 تمام می‌شود؛ البته تا 17 سال بعد.

از سال 81 که این سالن تئاتر از شدت فرسودگی تعطیل شد مردم دیگر داخل آن را ندیده‌اند اما الان هر روز صف بلندی جلوی تماشاخانه کشیده‌ می‌شود.

کاسبان خیابان لاله زار که بیشتر چراغ و لامپ و لوستر می‌فروشند با تعجب به صف نگاه می‌کنند، هم متعجب‌اند و هم کلافه که مگر وسط راسته تجاری جای صف تئاتر است؟! غر می‌زنند و تردد می‌کنند. چه زود فراموش کردند که مگر در خیابانی که جا به جای آن تماشاخانه و سینما و کافه به چشم می‌خورد، جای لوسترفروشی بود؟

[caption id="attachment_219429" align="aligncenter" width="1000"]تئاتر نصر - تئاتر نصر در لاله زار - گراند هتل - گرند هتل - تهران قدیم - طهران قدیم نمای بیرونی تئاتر نصر | عکس: آیسان زرفام[/caption]

ماجرا از این قرار است، بعد از سال‌ها کشمکش، شهرداری تهران، تئاتر نصر، یا تماشاخانه تهران را که روزگاری بخشی از گراند هتل بود و بعدها در دهه 20 یکی از اولین تماشاخانه‌های مستقل می‌شود، خرید و قرار شد مرمت و بازگشایی شود، اما الان پیش از آغار عملیات مرمت، حدود دو هفته در آن به روی شهروندان باز است تا از این بنای زیبا که آئینه‌کاری‌ها و تزئینات بسیار زیبایی دارد، دیدن کنند.

[related-post id="9970"]

[caption id="attachment_219430" align="aligncenter" width="1000"]تئاتر نصر - تئاتر نصر در لاله زار - گراند هتل - گرند هتل - تهران قدیم - طهران قدیم تئاتر نصر | عکس: آیسان زرفام[/caption]

اجرایی هم در این تماشاخانه برپاست، پرفورمنسی صوتی با صدای پرویز پرستویی، رضاکیانیان، گلاب آدینه، حبیب رضایی و ... که از تاریخ لاله‌زار می‌گویند و  از اینکه اینجا قبلا باغی بوده متعلق به همسر ناصرالدین‌شاه و داستان لاله‌زار که کم‌کم به نماد تجدد تبدیل و می‌شود اروپایی‌ترین خیابان تهران.

درب تئاتر نصر تا آخر هفته جاری باز است. روزهای وسط هفته ساعت 11  صبح اجرا آغاز و در پنجشنبه و جمعه یک اجرا هم 4 بعد از ظهر انجام می‌شود، بازدیدکنندگان پیش از حضور باید برای این برنامه با شماره 09393884903 هماهنگ کنند.

شرکت در این برنامه رایگان است اما بازدیدکنندگان می‌توانند برای کمک به عملیات مرمت بلیت 70 هزارتومانی خریداری کنند.

[related-post id="219461"]

[related-post id="218428"]

[caption id="attachment_219431" align="aligncenter" width="1000"]تئاتر نصر - تئاتر نصر در لاله زار - گراند هتل - گرند هتل - تهران قدیم - طهران قدیم تئاتر نصر | عکس: آیسان زرفام[/caption]

[related-post id="10627"]
کد خبر 219400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =