چمدان: انتشار عکسی از یک خانه دوره پهلوی در خیابان ویلا و انتساب آن به شاملو طی روزهای گذشته منجر به اخباری درباره تخریب این بنا شده است.


یکی از معدود خانه‌های باقی مانده در خیابان ویلا (نجات اللهی) که بافت و فرم تاریخی این خیابان را همچنان حفظ کرده، در حالی به نظر می‌رسد که در صف تخریب قرار دارد که گفته شده زمانی احمد شاملو در یکی از طبقات آن زندگی می‌کرده و شعر معروف آیدا در آینه را برای نخستین بار روی یکی از دیوارهای این خانه نوشته است.
[caption id="attachment_219035" align="aligncenter" width="1024"] عکس: آرش محمدی[/caption]

کمیته مردم نهاد پیگیری خانه‌های تاریخی تهران در واکنش به اخبار ضد و نقیض درباره وضعیت این بنا اطلاعیه‌ای صادر کرده است. در این اطلاعیه آمده است: پس از انتشار اخباری درباره وضعیت این خانه، آیدا سرکیسیان، همسر شاملو به این مجموعه اعلام کرد که احمد شاملو، مادر و خواهرش مدتی کوتاه در طبقه دوم این خانه مستاجر بودند و شعر معروف "آیدا در آینه" نیز در همین خانه سروده شده و بر روی دیوار این شعر در آن زمان نوشته شده بود.

[caption id="attachment_219036" align="aligncenter" width="1024"] عکس: آرش محمدی[/caption]

در ادامه این اطلاعیه آمده است: این خانه بعد از انقلاب اسلامی ایران، تحت مالکیت بنیاد مستضعفان قرار می گیرد و سپس به دانشگاه صنعتی اصفهان منتقل می‌شود. هم اکنون مالک این بنا شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران (وزارت نیرو) است. متاسفانه در ادوار گذشته پنجره‌های این خانه ارزشمند کنده شده است ولی تا کنون درخواستی مبنی بر تخریب و نوسازی ملک از سوی مالک داده نشده است و قرار نیست تخریب شود.

این خانه تا کنون در فهرست آثار ملی کشور یا بناهای ارزشمند ثبت نشده است و این مجموعه در راستای فعالیت‌های خود پیگیر نامه نگاری اداره کل میراث فرهنگی استان تهران به شهرداری منطقه شش جهت ارزشمند قلمداد کردن این بنا خواهد بود. این خانه در خیابان نجات الهی (ویلا)، نبش کوچه خسرو قرار دارد و معماری آن متعلق به دوره پهلوی دوم است.
کد خبر 219034

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =