چمدان: موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در راستای اجرای اهداف و خواسته‌های «حاج حسین ملک» بزگترین واقف فرهنگی کشور و واقف این مجموعه، اقدام به بازگشایی مجدد خانه ملک پس از چند دهه تعطیلی در بازار بین الحرمین تهران کرد.

بنابر اعلام کمیته پیگیری حفاظت از خانه‌های تاریخی تهران، در این خانه تاریخی و ارزشمند به صورت دائمی بر روی عموم شهروندان بازگشایی شده‌است.

خانه حاج حسین ملک پس از مرمت در سال گذشته، از ابتدای نوروز ۱۳۹۸ به صورت آزمایشی بازگشایی شد و بعد از تعطیلات نوروز و در آستانه روزجهانی بناها و محوطه‌های تاریخی  در آن به صورت دائمی بر روی گردشگرن باز شده تا  گردشگران بتوانند از جاذبه‌های این خانه زیبا بازدید کنند.

خانه حاج حسین ملک در خیابان ۱۵ خرداد، پله نوروز خان، بازار بین الحرمین، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۵:۳۰ پذیرای گردشگران است.

به گزارش چمدان،  این خانه حدود 150 سال قدمت دارد و حاج حسین ملک در آن به دنیا آمده‌است، معماری این خانه تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و معماری اروپایی است و در آن تزئیناتی مانند سنگ‌تراشی، کاشی‌کاری، گچ‌بری به کار رفته‌است.

کتابخانه و موزه ملی ملک به خواست حاج حسین ملک تا سال 1375 خورشیدی در این خانه تاریخی برپا بود و از آن سال با ساخت بنای تازه در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به ساختمان فعلی کتابخانه و موزه ملی ملک جابه‌جا شد به همین خاطر هم خانه ملک نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران به حساب می‌آید.

[related-post id="128992"]

[caption id="attachment_218870" align="aligncenter" width="886"] خانه حاج حسین ملک[/caption]

[caption id="attachment_218871" align="aligncenter" width="886"] خانه حاج حسین ملک[/caption]

[caption id="attachment_218872" align="aligncenter" width="886"] خانه حاج حسین ملک[/caption]

 
کد خبر 218868

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =