تهران و ورشو در گورستان لهستانی‌ها بنای یادبود می‌سازند | خط مستقیم پروازی ورشو-تهران راه اندازی می شود

چمدان : شهردار تهران که به دعوت شهردار ورشو به لهستان سفر کرده، طی ملاقاتی با آنا ماریا آندرس، نماینده مجلس سنا و مدیرگفت‌و‌گوهای بین الملل نخست وزیر لهستان، بر ضرورت توسعه روابط میان شهروندان ایرانی و لهستانی تاکید کرد.

پیشنهاد نجفی برای ساخت بنای یادبود قربانیان لهستانی در گورستان دولاب
محمدعلی نجفی در این دیدار ضمن برشمردن سوابق روابط تاریخی و فرهنگی دو کشور گفت: «امیدوارم این سوابق پشتوانه ای برای تقویت روابط سیاسی و اقتصادی باشد. همچنین امیدوارم سفر من به ورشو و این گفت‌وگوها به توسعه روابط ایران و لهستان و همچنین ارتباط بیشتر میان تهران و وروشو منجر شود.»

نجفی به مهاجرت 121 هزار پناهجوی لهستانی از شوروی به ایران در سال 1942 اشاره کرد و گفت: «این واقعه نقطه روشن و مهم تاریخ روابط دو کشور است. خوشحالیم که پدران و مادران ما میزبان پدران و مادران شما بوده‌اند. این مسئله طی همه این سال ها برای هر دو ملت خوشایند بوده است.»
شهردار تهران با اشار به وضعیت گورستان لهستانی‌ها در منطقه دولاب گفت که شهرداری تهران آماده است هرگونه همکاری برای حفظ و بازسازی این گورستان داشته باشد. نجفی همچنین اضافه کرد: «شهرداری تهران آماده است در این گورستان بنای یادبودی را به احترام جان باختگان آن رویداد و همچنین به یاد مهمان نوازی مردم ایران بسازد.»

خط مستقیم پروازی ورشو-تهران راه اندازی می شود

محدعلی نجفی به ضرورت تقویت ارتباطات دو پایتخت در زمینه گردشگری اشاره کرد و گفت: «یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در روابط تهران و ورشو می تواند مورد توجه قرار گیرد، گردشگری است. هر دو شهر ظرفیت بالایی برای جذب گردشگر دارند و ما در شهرداری تهران به دنبال تقویت زمینه ها و زیرساخت های شهری برای جذب گردشگر هستیم.»

شهردار تهران همچنین اهمیت راه اندازی خط مستقیم پروازی ورشو-تهران را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: «برای افزایش تبادل گردشگر، راه اندازی این خط پروازی ضروری است. در این رابطه مذاکرات اولیه انجام شده و توافق هایی هم حاصل شده است اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.»

نجفی از آندرس خواست شخصا راه اندازی این خط هوایی را پیگیری کند.

وی همچنین اضافه کرد: «تهران همچنین می تواند به عنوان نقطه ارتباطی مناسبی برای لهستانی ها در پرواز به سمت کشورهای آسیای میانه، شرق و جنوب شرق آسیا عمل کند. ایرانیان زیادی نیز سالانه به کانادا و آمریکا سفر می کنند. در مقابل، ورشو هم می تواند نقطه ارتباطی مناسبی برای پروازهای ایران به مقصد این دو کشور باشد.»

آنا ماریا آندرس که فرزند ژنرال آندرس لهستانی است در پاسخ به سخنان شهردار تهران درباره روابط دوستانه میان دو کشور گفت: «دو بار به ایران سفر کرده ام و هر دو بار متوجه شدم هرچه پدر و مادرم از بزرگی و محبت مردم ایران می گفتند، درست بوده است.»

ژنرال ولادیسلاو آندرس در جنگ جهانی دوم از میان آوارگان و زندانیان لهستانی در شوروی لشکری تشکیل داد و به اروپا فرستاد. این لشکر به «ارتش آندرس» معروف شد. ژنرال آندرس که از قهرمانان ملی لهستان به شمار می رود به همراه همسرش با بیش از 121 هزار پناهجویان لهستانی دیگر، برای دوره ای در ایران زندگی می کردند.

آنا ماریا آندرس با اشاره به گورستان‌های لهستانی‌ها‌ در نقاط مختلف ایران، از تلاش های شهرداری تهران برای حفاظت و مرمت گورستان لهستانی ها در محله دولاب تقدیر کرد و گفت: «از طرف خودم، وزارت فرهنگ لهستان و خانواده های جان باختگان از شما تشکر می کنم.»

آندرس افزود: «تصمیم داریم پرچم ایران و لهستان را در کنار هم در گورستان لهستانی ها در تهران برافراشته کنیم که در صورت موافقت شهرداری تهران این برنامه طی مراسم ویژه ای برگزار خواهد شد.»

وی همچنین با اشاره به پیشنهاد نجفی برای ساخت بنای یادبود در گورستان دولاب گفت: «ما هم ایده ساخت بنای یادبود برای قربانیان لهستانی در گورستان دولاب را داشتیم اما تصمیم گرفتیم این بنا در بزرگداشت و قدردانی از مردم ایران باشد؛ شبیه آنچه در تاشکند ساخته ایم. آماده ایم مراحل ساخت را با هماهنگی شهرداری تهران آغاز کنیم.»

مدیرگفت‌و‌گوهای بین المللی نخست وزیر لهستان ضمن تایید سخنان نجفی درباره ضرورت تقویت گردشگری میان دو پایتخت گفت: «راه اندازی پرواز ورشو-تهران را پیگیری کرده ام و شرکت هواپیمایی لهستانی که این موضوع را دنبال می کند مراحل نهایی کار را در دست انجام دارد و این قول را می دهم که به زودی این خط فعال شود.»

نصب مجسمه مشاهیر دو کشور در کتابخانه های ملی

دو طرف همچنین توافق کردند شهرداری تهران موضوع نصب مجسمه فردریک شوپر، آهنگساز معروف لهستانی، در کنار ساختمان کتابخانه ملی را در شورای شهر تهران دنبال کند و در مقابل طرف لهستانی نیز نصب مجسمه یکی از مشاهیر ایرانی را با هماهنگی تهران در کنار ساختمان کتابخانه ملی در ورشو پیگیری کند
کد خبر 21879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =