چمدان: مقبره شیخ بهائی دانشمند بزرگ دوره صفوی (قرن دهم هجری) که از نوابغ معماری است و آثار شگفت انگیزی همانند منارجنبان از او در اصفهان و دیگر شهرهای ایران به جای مانده در حرم امام رضا (ع) در مشهد در رواقی شگفت‌انگیز از تزئینات معماری قرار دارد.

کف این رواق و مقبره با سنگ مرمر پوشانده شده‌ است، دیوارهای این رواق آئینه کاری‌های نفیسی دارد اما شاهکار این رواق سقف آن است که با مقرنس‌های آویز آئینه کاری شده تزئین شده‌اند.

[caption id="attachment_218401" align="aligncenter" width="1024"]شیخ بهائی آرامگاه شیخ بهائی در حرم مطهر رضوی[/caption]

شیخ بهائی که خود از طراحان حرم مطهر رضوی در زمان بازسازی آن در دوره صفوی است، در زیر یکی از زیباترین مقرنس‌های موجود در ایران آرام گرفته است.

مقرنس یکی از عناصر معماری ایرانی است که از پیش از اسلام در ایران وجود داشته اما در دوره اسلامی رونق بسیاری می‌گیرد و به اوج خود می‌رسد. بسیاری مقرنس را یاد آور قندیل‌های استالاکتیتی در طبیعت می‌دانند.

[caption id="attachment_218399" align="aligncenter" width="771"]شیخ بهائی شیخ بهائی در زیر یکی از زیباترین مقرنس‌های موجود در ایران آرام گرفته است | عکس: آیسان زرفام[/caption]

شیخ بهائی، ریاضی‌دان، منجم، معمار، شاعر، عالم، حکیم و ... در رونق به وجود آمده در ایران در دوره شاه عباس صفوی تاثیر بسیار داشت. از جمله دیگر شاهکارهای معماری شیخ بهایی می‌توان به گنبد مسجد شاه افهان اشاره کرد.

رواق شیخ بهائی (شماره 17) که مقبره او در آن قرار دارد از جمله رواق‌های خانوادگی حرم امام رضا (ع) است که حدود ۱۰۲ متر مربع  مساحت دارد. این رواق در سال ۱۳۶۴ قمری بازسازی شده و به صورت رواق در آمده است.

رواق شیخ بهائی از شمال به صحن آزادی، از جنوب به رواق امام خمینی، از مشرق به رواق دارالعباده و از مغرب به رواق دارالزهد متصل است.

[caption id="attachment_218404" align="aligncenter" width="750"]شیخ بهائی آرامگاه شیخ بهایی | عکس: آیسان زرفام[/caption]

 
کد خبر 218393

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =