واکنش میراث فرهنگی گیلان به تخریب خانه کودکی هوشنگ ابتهاج | شهرداری رشت قرار بود خانه را بخرد

چمدان: براساس تصاویر منتشر شده از شهر رشت، خانه مادری هوشنگ ابتهاج شاعر سرشناس معروف به سایه در شهر رشت تخریب شده است. این تخریب در حالی صورت گرفته که سال‌هاست بحث ثبت ملی این خانه مطرح است.

سازمان میراث فرهنگی پس از سال‌ها تعلل در ثبت ملی این بنا مدتی پیش اعلام کرده بود که انتساب این خانه به خانواده ابتهاج مشخص نیست.

هوشنگ ابتهاج نیز در واکنش به این ادعا به رسانه‌ها اعلام کرده بود همه می‌دانند این خانه به خانواده آنها تعلق داشته است. وی گفته بود: سند و اسناد این خانه در شهردازی و جاهای دیگر موجود است و همه می‌دانند این بنا به ما تعلق داشته است.

شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز ضمن تایید خبر تخریب خانه دوران کودکی امیر هوشنگ ابتهاج در واکنش به این اتفاق و کوتاهی میراث فرهنگی در ثبت ملی بنا گفت: خانه دارای مالک خصوصی بود و قرار بود شورای شهر رشت آن را به قیمت 30 میلیارد ریال خریداری کند و طی انجام این فرایند، ثبت آن در فهرست آثار ملی نیز انجام شود.

وی با بیان اینکه خانه کوکی امیر هوشنگ ابتهاج در دهه 40 شمسی در اختیار مالک خصوصی قرار گرفته بود به ایرنا گفت: مادامی که خانه در اختیار مالک خصوصی قرار دارد، این اداره کل نمی‌تواند هیچ گونه اقدامی در خصوص ثبت ملی انجام دهد.

تخریب خانه مادری هوشنگ ابتهاج - تخریب خانه ابتهاج - تخریب خانه سایه - تخریب خانه در رشت - تخریب خانه ابتهاج در رشت

[related-post id="218283"]

موضوع تخریب خانه کودکی امیر هوشنگ ابتهاج در دی ماه شال گذشته داغ شد اما مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری استان گیلان اعلام کرد: خانه کودکی امیر هوشنگ ابتهاج متخلص به سایه شاعر معاصر کشورمان در رشت، ثبت ملی می شود.

یلدا ابتهاج فرزند این شاعر در آلمان گفته بود: باور نمی‌کنم؛ خوشبینم؛ اخبار خوشی در راه است و باید منتظر ماند.

گویا این خوش‌بینی ثمر نداد و امروز جمعه 23 فروردین ماه این خانه در محله استاد سرای رشت تخریب شد.

 
کد خبر 218265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =