کاروانسرای شاه عباسی اراک تخریب شد | واکنش میراث فرهنگی استان مرکزی ؛ استفاده کننده از بنا کوتاهی کرد

چمدان: کاروانسرای شاه عباسی اراک در 25 اسفند ماه 1378 به شماره ۲۶۱۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید اما به دلیل بی‌توجهی میراث فرهنگی نسبت به حفظ این اثر تاریخی، این کاروانسرا در معرض ویرانی قرار گرفت. هر چند رسانه‌های محلی استان مرکزی بارها نسبت به وضعیت نامطلوب این بنای تاریخی تذکر داده بودند اما هیچ توجهی صورت نگرفت تا اینکه در اثر بارندگی‌های اخیر این بنای تاریخی تخریب شد.

محسن کریمی معاون میراث فرهنگی استان مرکزی با تایید تخریب این بنا گفت: بخشی از کاروانسرای عباسی مربوط به دوره صفویه در روستای کاروانسرای اراک درپی بارش‌های اخیر تخریب شد.

وی با بیان اینکه تجمع آب به ستون‌های این کاروانسرا آسیب وارد کرد و موجب تخریب بنا شده است گفت: فردی که از این بنا استفاده شخصی دارد، نسبت به خروج آب باران از محوطه بنا اقدام نکرده و در نتیجه به اثر تاریخی خسارت جدی وارد شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با بیان اینکه بازسازی این اثر در فهرست برنامه‌های استان قرار گرفته است تا از ستاد ملی بحران اعتبار مرمت دریافت شود به ایرنا گفت: 2 میلیارد ریال برای مرمت و رفع خطر اضطراری این کاروانسرای قدیمی اعتبار نیاز است تا شاکله بنا به حالت اولیه بازگردد.

کاروانسرای «شاه عباسی» در روستای کاروانسرا در حاشیه غربی رشته کوههای هفتاد قله و در ۳۵ کیلومتری شهر اراک قرار دارد. فرم کلی این بنا به شکل تقریبا مربع با چهار ایوان در جهات اصلی و یک حیاط مرکزی است. در نمای خارجی ضلع شمالی (قسمت دروازه ورودی) دارای ۱۲ طاق‌نما است که طاق‌نماهای اطراف ورودی از باقی طاق‌نماها بزرگتر بوده و برآمدگی بیشتری دارند.
کد خبر 218191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =