گمانه‌زنی در محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری

چمدان: یعقوب زلقی سرپرست هیأت باستان‌شناسی با اعلام این خبر گفت: آرامگاه یعقوب لیث قسمتی از محدوده عرصه وحریم محوطه تاریخی گندی شاپور است که هیأت باستان شناسی صرفا درمحیط۱۰  هکتاری پیرامون آرامگاه  مشغول گمانه زنی است.

او شناسایی وپژوهش گاهنگارانه در لایه های تاریخی و شناخت گستره آثارپیرامون آرامگاه را از اهداف اولیه این پروژه خواند و تصریح کرد: پاسخ به این پرسش که این محوطه تاریخی چه کاربردی داشته، هدف دیگری است که دنبال می شود.

وی پی بردن به روند تغییر و تحولات تاریخی محوطه  را از دیگر اهدافی دانست که هیأت باستان شناسی در خلال این پروژه به دنبال آن است.

زلقی درادامه افزود: یکی از مسایل حول محور محوطه گندی شاپور کثرت نسبی داده‌های تاریخی (متون) می باشد که دستیابی به شواهد باستانشناختی دراین مورد نیز از جمله اهداف ضمنی این پروژه است.

وی در پایان با بیان اینکه این پروژه گمانه زنی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است اظهار کرد: این محوطه به جهت ارتفاع بالا از سطح دریا به لحاظ سیلاب های اخیر مصون مانده است .

گفتنی است، آرامگاه یعقوب لیث صفاری، در روستای شاه‌آباد در ده کیلومتری دزفول، سمت راست جاده دزفول به شوشتر قرار دارد و در کنار این آرامگاه بازمانده‌های شهر گندی شاپور دیده می‌شود.

گنبد بلند مضرس (دندانه دار) سفید رنگ و جلال عمارت بقعه از دور کاملاً جلوه‌گر است. در اطراف بقعه، قبرستان وسیعی است که در آن وجود سنگ قبرهای قدیمی، نشانگرتاریخ کهن این بنا می‌باشد.

یعقوب لیث «رادمان پسر ماهک سیستانی» یکی از پادشاهان ایران و از دودمان صفاری بود. یعقوب لیث صفار نخستین کسی بود که زبان پارسی را ۲۰۰ سال پس از ورود اسلام به ایران، به عنوان زبان رسمی ایران اعلام کرد و پس از آن دیگر کسی حق نداشت در دربار او به زبانی غیر از پارسی سخن بگوید.
کد خبر 217857

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =