حضور پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از فاز صفر در طرح‌های توسعه ملی و منطقه‌ای

چمدان:  بهروزعمرانی رییس پژوهشگاه با اشاره به اهداف و اولویت های پیش روی پژوهشگاه در سال جدید گفت : به دلیل نبود اعتبار در سال گذشته طرح های برون سپاری در پژوهشگاه نداشتیم از این رو طرح های موظفی باید خیلی جدی تر گرفته می‌شدند که البته برای آن هم محدودیت اعتبار داشتیم .

عمرانی افزود : این تدبیر را اندیشیدیم تا طرح های موظفی که مبتنی بر اولویت های تعریف شده پژوهشگاه و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری هستند بدون سقف محدودیت اعتباری مورد حمایت قرار گیرند  چرا که انجام این پروژه ها با این کیفیت ، منجر به ارتقای کیفیت تولیدات پژوهشگاه خواهد شد و از طرفی در ترقی و ارتقای همکاران موثر خواهد بود.

وی با اشاره به شرایط ارایه طرح‌های آورده اظهار داشت: در آخرین جلسه هیأت رئیسه تصویب شد که در صورت ارایه طرح های آورده از طرف همکاران 80درصد اعتبار طرح به آن فرد تخصص گیرد تا بتواند هزینه‌های آن را پوشش دهد .

به گفته عمرانی آوردن طرح ها در این سیستم موجب ارتقای جایگاه پژوهشی پژوهشگاه خواهد شد و می‌تواند به ارتقای همکاران پژوهشگر کمک کند .

او در ادامه به موضوع پیوست تخصصی میراث فرهنگی قانون برنامه ششم اشاره کرد و با ابراز تأسف از اینکه تا این لحظه در طرح های نجات بخشی در سطح کلان منطقه‌ای و ملی، پژوهشگاه  تنها در زمان نجات بخشی و پاکسازی برای آزاد سازی منطقه برای انجام پروژه وارد عمل شده‌است افزود : طی مکاتبه جدی، تمامی استان‌ها و دستگاه های دخیل در طرح های توسعه ملی و منطقه ای ملزم شدند همانند موضوع پیوست زیست محیطی برابر قانون برنامه ششم، قرار دادی را با پژوهشگاه منعقد کرده تا این مرکز از فاز صفر به موضوع مطالعات و حفظ ارزش های نهفته در آن مناطق بپردازد .

او با بیان اینکه تا کنون در این مرحله پژوهشکده باستان‌شناسی بصورت منفرد اقدام به انجا م مطالعات باستان‌شناسی کرده‌است گفت: اما تصور و تلقی ما این است که انجام این پروژه ها به طور حتم می تواند ساختار و جریان های زیستی در مطالعات مردم شناسی ، زبان شناسی و شاید هنرهای سنتی را متأثر کند .


عمرانی گفت : از این رو فکر کردیم در دفتر قرار دادها این ابلاغ صورت گیرد که در پروژه های پیش رو  پیوست تخصصی میراث فرهنگی موضوع صرف باستان شناسی نباشد و مطالعات مردم نگاری ، مردم شناسی ، زبان شناسی و ... در جریان آن صورت گرفته یا تکمیل شود که در این صورت به غیر از آثار باستان شناسی یافته های مربوط به مردم نگاری، مردم شناسی ، زبان شناسی و هنرهای سنتی که در اثر فعالیت های توسعه امکان نابودیشان است حفظ شوند .

عمرانی با اشاره به شرایط انعقاد تفاهم نامه ها در گذشته  تصریح کرد : در تفاهم نامه ها همواره پژوهشگاه یکسویه مورد خطاب بوده و مراکز با ارایه پیشنهاد از خدمات و امکانات این مرکز استفاده کرده اند ،  در حالیکه در نظر داریم در انعقاد تفاهم نامه های جدید ما نیز نیازها و درخواست های خودمان را مطرح کنیم .

او خاطر نشان ساخت دراین راستا طی جلساتی با معاونت پژوهشی دانشگاه تهران و موسسه باستان‌شناسی برای استفاده از کتابخانه ،  مرکز اسناد، پایگاه ها و ... خواسته ها یمان را مطرح کرده ایم .

عمرانی با بیان اینکه پژوهشگاه از پایان‌نامه هایی که مبتنی بر اولویت های پژوهشگاه باشد حمایت می کند گفت: اگر این مطالعات در قالب استاد مشاور توسط همکاران پژوهشگاه صورت گیرد حداکثر حمایت را از این پایان نامه‌ها انجام خواهیم داد که قطعا خروجی آن منجر به ارتقای جایگاه همکاران خواهد شد .

او در ادامه با تأکید بر همکاری های عمیق پژوهشکده‌های پژوهشگاه با یکدیگر و پرهیز از فعالیت های جزیره ای تصریح کرد: از آن جهت که پژوهشگاهی وابسته به دستگاه اجرایی هستیم باید انجام مطالعات در راستای موضوعات پژوهشی مورد انتظار سازمان  را  در دستور کار قرار داده و حمایت کنیم .

وی افزود: از این رو از همکارانم می خواهم که در سال آینده برای ارتقای جایگاه پژوهشگاه این مهم را در اولویت خود قرار دهند.
کد خبر 217850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =