تعداد سفرهای داخلی و خارجی ایرانی‌ها در نوروز 98 | سفرهای خارجی 32 درصد کاهش یافت | آمار تلخ کشته‌ها در تصادفات نوروزی

چمدان: ولی تیموری معاون گردشگری و رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در آخرین روز تعطیلات نوروزی با حضور در جلسه ستاد در ارتباط ویدئوکنفرانسی با استان‌ها گفت: همه استان‌هایی که درگیر سیل بودند باید مستندات مربوط به خسارت به آثار تاریخی، صنایع دستی و گردشگری را به سازمان ارسال کنند تا از طریق رئیس سازمان میراث فرهنگی در هیئت دولت پیگیری شود.

او با تقدیر از تلاش تمام دستگاه‌ها در ستاد افزود: آخرین آمار بدون احتساب آمار دیشب 15 فروردین، 74 میلیون و 300 اقامت شبانه ثبت شده است به طور میانگین می‌توان گفت 18 میلیون نفر در طول نوروز سفر کرده‌اند، با همه شرایط آب و هوایی و شرایط جوی، 6 درصد افزایش در اقامت را نسبت به سال گذشته داشته‌ایم.

تیموری افزود: با توجه به شرایط جوی تعداد رفت و آمد در جاده‌ها کمتر شد و ماندگاری در شهرها و استان‌ها بیشتر شد و تعداد سفرهای بین شهری به حداقل رسید. تعداد اقامت شبانه، بیانگر این است که سفر به عنوان اولویت در سبد خانوار ایرانی‌ها قرار گرفته است و به رقم فشارهای اقتصادی که پیش بینی می‌شد سفرها کاهش پیدا کند، اینچنین نبوده است.

معاون گردشگری افزود: روزهای نخست با 22 و 23 درصد رشد نسبت به سال گذشته آغاز شد اما با اتفاقاتی که افتاد و شرایط بد آب و هوا این رقم در روزهای بعدی کاهش پیدا کرد.

او اضافه کرد: گردشگری ورودی در طول 14 روز گذشته عدد 183 هزار و 280 نفر نسبت بوده است که این رقم نسبت سال گذشته 16.17 درصد افزایش داشته است، این تعداد گردشگر خارجی به رغم اقدامات خصمانه و ظالمانه آمریکایی‌ها برای انزوای ایران نشان می‌دهد میل گردشگران خارجی برای حضور در ایران رو به افزایش است.

تیموری اضافه کرد: گردشگری خروجی کاهش داشته و 377 هزار نفر به خارج از کشور سفر کرده‌اند که نسبت به سال گذشته 32 درصد کاهش داشته است. در مجموع به رغم همه این شرایط گردشگری در نوروز 98 هم شرایط خوبی داشت و حرکت رو به جلو بود.

معاون گردشگری ادامه داد: متاسفانه آمار تصادفات بسیار دردناک است همه دستگاه‌ها باید با اجرای برنامه‌های فرهنگی در طول مسیر، در کاهش تصادفات جاده ای نقش داشته باشند. 391 کشته در ایام نوروز بسیار دردناک است.

معاون گردشگری اظهار کرد: قصد داریم برنامه‌هایی را که هسته اولیه آنها از سال گذشته آغاز شده است، امسال به مرحله اجرا دربیاوریم، اجرای برنامه‌های زیربنایی در شرایطی که مدیریت با ثبات در سازمان حاکم است باید در دستور کار قرار گیرد.

تیموری اضافه کرد: تقویم جشنواره‌های کل کشور سال گذشته مشخص شده است باید با اطلاع رسانی این رویدادها و اجرای آنها طبق برنامه ریزی، برای جذب گردشگران به مناطق مختلف برنامه ریزی کنیم.

او ادامه داد: نمایشگاه‌ها امسال با استفاده از نقاط قوت استان‌ها برگزار می‌شود، برنامه ملی توسعه گردشگری از سال 98 آغاز می‌شود، سازوکار برند گردشگری  آماده شده است، نظام جامع آموزش گردشگری نیز برنامه ریزی شده است که در طول سال 98 انجام می‌شود، اجرای فاز اول حساب‌های اقماری گردشگری هم با هماهنگی سازمان جهانی گردشگری و همکاری بانک مرکزی انجام می‌شود.
کد خبر 217223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =