واکنش ظریف به تغییر مکان ساختمان وزارت خارجه و باز شدن درهای ساختمان فعلی به روی گردشگران | ساختمان شهربانی موزه می‌شود 

محمد جواد ظریف شامگاه شنبه ۱۱ فروردین ماه در جشن پیشواز روز جمهوری اسلامی در میدان مشق (باغ ملی) گفت: محوطه باغ ملی بیشتر از قبل خواهد شد و امیدواریم در آینده فرصت استفاده از این منطقه زیبای تاریخی تهران که بخش عمده‌ای از آن متعلق به وزارت خارجه است برای مردم شهر تهران و گردشگران فراهم شود.

وزیر امور خارجه افزود: میدان مشق و منطقه ۱۲ تنها منطقه مهم تهران در بازشناسی تاریخ نیست و همه مناطق پایتخت ظرفیت‌های مهمی در ارتباط با تاریخ معاصر را دارند که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: همین تفکر ما را بر آن داشت که با وجود فشار و مشکلاتی که برای استفاده از محوطه حساس ملی وزارت امورخارجه ایجاد می‌شود، امکان استفاده بیشتر از این فضا را فراهم کنیم. در نتیجه این امکان از سوی ما فراهم است و شهردار نیز برنامه‌هایی برای استفاده از این فضا دارد که به زودی اجرا خواهد کرد.

ظریف و حناچی

ظریف: ساختمان شهربانی که توسط وزارت امورخارجه خریداری شده، تبدیل به موزه شده است و به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت

ظریف درخصوص تغییر مکان ساختمان وزارت امورخارجه از درون محوطه باغ ملی نیز گفت: دور شدن وزارت امورخارجه از مرکز شهر اتفاق دشواری محسوب می‌شود چرا که این وزارتخانه هر روز با بخش‌های مختلف حاکمیتی در تماس است و به لحاظ امنیتی امکان ارتباط تلفنی وجود ندارد، اما راهکاری برای این اتفاق در نظر گرفته‌ایم که در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه ساختمان تازه‌ای در باغ ملی بنا می‌شود، افزود:‌ ساختمان شهربانی که توسط وزارت امورخارجه خریداری شده، تبدیل به موزه شده است و به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

وزیر امور خارجه گفت: ساختمان جدید وزارت خارجه با همین معماری و در این محل احداث و ساختمان شرکت نفت نیز تبدیل به موزه می‌شود و در نهایت ساختمان اصلی وزارت امورخارجه در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: این برنامه‌ای است که در چند سال آینده عملی خواهد شد؛ البته آغاز این طرح با ما است و بعد از ما با پیگیری شهرداری تهران طرح به پایان خواهد رسید.

میدان مشق یک محوطه تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۷۷ با شماره ۲۱۳۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید

به گزارش چمدان،  میدان مشق یک محوطه تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در تهران در محدوده بین خیابان امام خمینی و سی تیر واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۷۷ با شماره ۲۱۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این میدان مدت کوتاهی نیز در دوره رضاشاه به نام باغ ملی خوانده می‌شد و بعد از آن ساختمان‌های دولتی در آن ساخته شد.

میدان مشق در آغاز منطقه‌ای نظامی بوده که برای کاربرد تمرین رزمی قشون در زمان فتحعلی شاه ساخته شده بود. در سفرنامه جکسون این میدان چهارگوش با درازا و پهنای نزدیک به ۴۰۰ متر یکی از بزرگترین میدان‌های نظامی تهران معرفی شده است.

بعد از آنکه طرح برپایی نخستین باغ همگانی (پارک) شهر تهران در زمین‌های درون میدان مشق برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی شد نام «میدان مشق» به «باغ ملی» تغییر یافت. با این حال باغ ملی چند سال بیشتر دوام نیاورد و در محوطه آن، ساختمان‌هایی از جمله ساختمان وزارت امور خارجه، کتابخانه ملی و موزه ایران باستان ساخته شد. گرچه نام این باغ هنوز بر سر دروازه میدان مشق پابرجا مانده است.

کد خبر 216685

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =