ارگ گلی و خشتی هم خسارت دید | ورود گردشگر به داخل ارگ بلقیس اسفراین ممنوع شد

چمدان: علی مستوفیان با بیان این مطلب افزود: با توجه به پیش بینی‌هایی که در روزهای اخیر انجام شد بناهای تاریخی استان آسیب چندانی ندیده‌اند اما مختصر خسارات وارده از این ناحیه در دست بررسی است.

وی با بیان اینکه تنها ارگ بلقیس در برخی نقاط آسیب جزئی دیده است، افزود: ممنوعیت بازدید گردشگران از این بنای تاریخی تا دو روز آینده برداشته خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی به ایرنا گفت: تا کنون مشکل خاصی در مورد بناهای میراث فرهنگی گزارش نشده و با این وجود بازدید و بررسی کارشناسان ما برای برآورد آسیب‌های احتمالی ادامه خواهد یافت.

[related-post id="188300"]

شهر بلقیس یکی از بزرگترین بناهای خشتی و گلی ایران است که در ۳ کیلومتری جنوب غرب شهر کنونی اسفراین قرار گرفته‌ است که وسعتی بالغ بر ۱۸۰ هکتار وسعت دارد و از یک مجموعه آثار شامل بقایای ارگ و خندق پیرامون آن، شارستان شامل برج و بارو، مقبره شیخ آذری، ویرانه‌های معروف به منار تپه (مسجد جامع)، کوره سفالگری، آب‌انبار، بازار، کاروانسرا، بنای معروف به یخدان‌ها و یک گورستان وسیع در نزدیک دروازه شرقی تشکیل شده‌ است.

سالم‌ترین و همچنین برجسته‌ترین اثری که بر بقایای شهر بلقیس برجای مانده‌ است ارگی است که دارای ۲۹ برج به ارتفاع حدود ۱۱ متر است و جزو بزرگترین قلعه‌های باستانی ایران است که دارای سازه بزرگ خشتی و چینه‌ای است.

طبق یافته‌های باستان‌شناختی قدیمی‌ترین استقرار در این شهر تاریخی که تاکنون شناسایی شده مربوط به اواخر دوره ساسانی- صدر اسلام است و زندگی در آن تا پایان دوره صفوی به‌طور مداوم جریان داشته‌ است.

ارگ بلقیس اسفراین را دومین ارگ گلی ایران پس از ارگ بم می‌دانند که بر اساس اصول معماری ساسانی ساخته شده‌ است و خشت و گل مهم‌ترین مصالح به کار رفته در آن است.
کد خبر 216247

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =