وضعیت بازار وکیل در سیل شیراز | هدایت آب به کانال تاسیسات زیر سازه بازار تاریخی شیراز | چاه بازار را در بهسازی بنا مسدود کرده‌اند

چمدان: مجموعه بازار وکیل مربوط به دوره زند است و نزدیک ارگ کریمخان جای گرفته است. این اثر در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۵۱ با شمارهٔ ثبت ۹۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بازار مشهور و تاریخی ایران امروز پنجم فروردین ماه گرفتار سیل شد که در ساعات اولیه این اتفاق یک منبع آگاه به چمدان گفت: تنها موزه پارس به روی گردشگران بسته شده است و هنوز هیچ گزارشی از آسیب بناها گزارش نشده است.

حال یکی از بازاران بازار تاریخی وکیل و نماینده بازاریان در بازار وکیل شمالی درباره وضعیت این بازار تاریخی گفت: در پی بارندگی شدید امروز 5 فروردین ماه آب وارد بازار وکیل شد و به دلیل عدم وجود چاه دفع آب سطحی مناسب در این مجموعه آب توسط کسبه به داخل کانال تاسیسات زیر سازه بازار وکیل هدایت شد.

علی اکبر عبدالهی مدعی شد: در جلسه‌ای که دو هفته پیش در فرمانداری شیراز برگزار شد، بازاریان بازار وکیل اعلام کردند که این محل به چاه خروج آب سطحی نیاز دارد اما مسئولان مربوطه عنوان کردند که بازار احتیاج به شستن و چاه آب ندارد.

نماینده بازاریان در بازار وکیل شمالی با بیان اینکه در دو طرف این بازار دو کوچه و معابری وجود دارد که در زمان بارندگی و سیل آب را به داخل بازار هدایت می کند به ایرنا گفت: از گذشته در بازار وکیل چاه وجود داشته اما در پی بهسازی و کف‌سازی که در سالیان اخیر در این محل انجام شده این چاه‌ها مسدود و به جای آن چند چاه جدید احداث شد که دهانه ورودی آن بسیار کوچک و اندازه سکه 500 تومانی است و توانایی دفع آب سطحی در زمان بارندگی و سیل را ندارد.

وی عنوان کرد: در پی ورود آب به بازار وکیل، بازاریان به ناچار این آب‌ها را به داخل کانال تاسیسات هدایت کرده‌اند که در این محل انباشته شده و راه خروجی ندارد و باید به وسیله تجهیزات مناسب تخلیه شود.

عبدالهی افزود: ارتفاع سطح مغازه‌ها تا کف بازار حدود 80 سانتیمتر است و اگر این آب‌ها به داخل شبکه تاسیسات هدایت نمی‌شد امکان آن وجود داشت که به داخل مغازه‌ها نفوذ کند.

[related-post id="215753"]

[related-post id="215760"]
کد خبر 215862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =