چمدان:  ایو رُسی سفیر سوئیس در مسکو و قائم مقام سابق وزارت خارجه این کشور نامه‌ای جالب برای مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه ارسال کرده و در آن از سفر توریستی سه هفته‌ای دخترش ماری به ایران نوشته بود؛ سفری که تاثیری عمیق بر ماری گذاشته تا جایی که او نوشتاری در همین باب در یک روزنامه سوئیسی منتشر کرده است.

دختر سفیر سوئیس در این مقاله با عنوان «ایران را فراتر از کلیشه‌ها کشف کنید» نوشته است: «حالا که هواپیما از تهران بلند شده، سه هفته‌ای که در ایران بودم را به یاد می‌آوردم. به عنوان زنی تنها، چه اتفاقات خوبی در این سفر رخ داد. حالا که به فرایبورگ بازمی‌گردم، از اینکه خارج از ایران می‌گفتند «این چه ایده‌ای است»، «این سفر خطرناک است» و «آنجا یک کشور اسلامی است» خسته و ناراحت هستم.

کلیشه‌های منفی که درباره ایران وجود دارد مردم این کشور را آزار می‌دهد. خیلی از آنها از من می‌پرسیدند: آیا فکر می‌کنید ما تروریست هستیم؟ ایران جایی است که می‌توانید اصفهان «نصف جهان» را کشف کنید، تهران «مدرن»، یزد «فریبنده» و شیراز «خیره کننده» را ببینید و تماشاگر شکوه تخت جمشید باشید!

ایران جایی است که مردم صندلی خود در مترو را به شما می‌دهند چون از جای دیگری آمده‌اید!

[related-post id="212815"]

[caption id="attachment_215016" align="aligncenter" width="677"]دختر سفیر سوییس در مسکو ایران جایی است که می‌توانید اصفهان «نصف جهان» را کشف کنید، تهران «مدرن»، یزد «فریبنده» و شیراز «خیره کننده» را ببینید و تماشاگر شکوه تخت جمشید باشید![/caption]

ایران جایی است که وقتی پلیس می‌بیند در کنار جاده دست خود را بلند کرده‌اید، می‌ایستد و خود برایتان یک ماشین پیدا می‌کند.

تعارف را در همه چهره‌ها می‌بینید و حتی مجبور می‌شوید دعوت به غذا، محلی برای خواب و نوشیدن چای را رد کنید چون این دعوت‌ها خیلی زیاد هستند.

بله درست است که سیاست کمی پیچیده است، اقتصاد ایران دچار بحران است و متاسفانه بسیاری از جوانان ایرانی از آینده نگرانند و می‌خواهند کشورشان را ترک کنند اما از شما دعوت می‌کنم تا این گوهر (ایران) را کشف کنید و حتما وقتی بازمی‌گردید، عوض شده‌اید.»

در پایان این نامه نیز ماری از کسانی که در این سفر با آنها آشنا شده نام برده و نوشته است: ممنون یا همانطور که خودشان می‌گویند مرسی!

[related-post id="214451"]
کد خبر 215002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =