چمدان: مجموعه کاخ نیاوران همزمان با نوروز 1398 در راستای تحقق اهداف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با برگزاری جشنواره نوروزی، چیدن سفره هفت سین در موزه ها و محوطه باغ و همچنین نمایش آثار شاخص از مخازن موزه ها، از یکم تا دوازدهم فروردین ماه میزبان علاقه مندان به میراث فرهنگی می شود.

اجرای برنامه های ویژه کودکان، موسیقی محلی و مراسم آئینی اقوام ایرانی، برپایی نمایشگاهی با موضوع میراث فرهنگی، سوغات و صنایع دستی و همچنین اجرای سایر برنامه های فرهنگی در محوطه باز، از جمله ویژه برنامه های تدارک دیده مجموعه نیاوران در ایام نوروز است.

معرفی و نمایش آداب و رسوم و آئین های ویژه اقوام ایرانی، معرفی توانمندی استان ها در زمینه صنایع دستی، حمایت از صنعتگران و هنرمندان کشور، آشنایی هرچه بیشتر مردم با سوغات و هدایای هر استان و آشناسازی کودکان با موزه و میراث فرهنگی از جمله اهداف برگزاری این جشنواره نوروزی است.

در کنار این برنامه ها، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با همکاری پایگاه مقاومت بسیج این مجموعه، با طراحی یک بازی میدانی میزبان کودکان خواهد بود. این بازی علاوه بر دارا بودن جنبه نشاط و شادی برای کودکان، آن ها را با بناهای تاریخی و باستانی کشور آشنا کرده و به آموزش چگونگی حفاظت از این میراث ارزشمند می پردازد.

گفتنی است نمایش دوره ای آثار موجود در مخازن این مجموعه با هدف معرفی هر چه بهتر داشته های فرهنگی از جمله اقداماتی است که در مناسبت های گوناگون انجام می شود. در راستای تحقق این هدف، موزه جهان نما دو اثر از ایران درودی و بهمن محصص از هنرمندان معاصر ایرانی را به نمایش می گذارد. همچنین کوشک احمدشاهی یک ماکت خودروی الکتریکی ساخت آلمان مربوط به دهه 1960 میلادی و یک چراغ خواب به شکل کشتی از جنس نقره ساخت هندوستان را در معرض دید علاقه مندان قرار می دهد.

شایان ذکر است موسیقی محلی و مراسم آئینی اقوام ایرانی در تاریخ های دوم و دوازدهم فروردین ماه به احترام ایام سوگواری ائمه اطهار (ع) حضرت زینب (س) و امام موسی کاظم (ع)، در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار نمی شود.

یادآور می شود مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران تا دوازدهم فروردین ماه همه روزه از ساعت 9 تا 18 میزبان گردشگران نوروزی است و علاقه مندان می توانند جهت شرکت در این جشنواره و بازدید از موزه ها به این مجموعه واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و مجموعه تا ساعت 19 فعال است.
کد خبر 214884

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =