چمدان: بیژن حیدری زاده در خصوص موزه شوش گفت: برخی آثار شوش در ویترین‌های بدون سرپوش قرار داده شده‌اند و متاسفانه بازدیدکنندگان با وجود ویترین این آثار سه هزار ساله را لمس می‌کنند از این رو قسمت بیرون مانده این آثار از ویترین شیشه‌ای بر اثر تماس زیاد بازدیدکنندگان اغلب تغییر رنگ داده‌اند.

به گفته وی بسیاری اشیای سالن‌های موزه درون ویترین‌های محصور قرار گرفته‌اند اما محصور کردن تعدادی دیگر به دلیل جنس و حجم امکان‌پذیر نیست، از این رو پیرامون آنها حفاظ‌های شیشه‌ای، متناسب با حجم راحی و اجرا شده است.

حیدری زاده در خصوص نگهداری پایه‌ ستون‌ها و آثار سنگی در باغ موزه شوش نیز گفت: این پایگاه اقدام به طراحی و نصب سازه‌های پوششی مناسب کرده که نخستین نمونه آن اجرا و تعدادی برای حفاظت بیشتر به موزه منتقل شده‌اند.

بیژن حیدری زاده گفت: پس از ثبت شوش در فهرست آثار میراث جهانی، یونسکو با تعریف ضوابطی مشخص برای محدوده‌های حریم و عرصه محوطه باستانی شوش، توسعه‌های منجر به تهدید این محوطه تاریخی و ارزشمند را کنترل می‌کند. از سوی دیگر، خانه‌های ساخته شده در بخش شرقی خیابان طالقانی پس ‌از انجام مراحل قانونی و با پیگیری‌های کارشناس حقوقی این پایگاه برای تملک به سازمان میراث فرهنگی استان معرفی می‌شوند.

مدیر پایگاه جهانی شوش با اشاره به اینکه ساخت‌وساز‌ها مربوط به سال‌های پیش‌از ثبت محوطه باستانی شوش در فهرست میراث جهانی است گفت: درصورت درخواست نوسازی توسط مالکان، مالک باید تمام ضوابط عرصه و حریم میراث فرهنگی را رعایت کند.

وی در خصوص فضای سبز محوطه باز شهر باستانی شوش گفت: از آغاز ثبت شوش در فهرست میراث جهانی یونسکو دوسوم از لبه‌های بیرونی عرصه محوطه باستانی شوش توسط این پایگاه محصور شده و بخش‌های باقی‌مانده درحال محصور شدن است.

موزه شوش

حیدری زاده با تاکید بر حضور دائم و گشت‌های شبانه‌روزی نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی شوش که تردد گردشگران از ورودی‌های مشخص و تعریف شده را به این مجموعه میسر می‌کنند افزود: تا پایان محصور شدن کامل این محوطه رفت‌وآمدهایی از محدوده‌های مشخص صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌ها و اهداف اصلی این پایگاه تعامل با مردم محلی برای آموزش و آشنایی جوامع محلی با میراث فرهنگی آنهاست گفت: این روزها آب و هوای مطبوع و سرسبزی چشم‌انداز محوطه میراث جهانی شوش سبب شده مردم شوش و حتی شهرهای پیرامون در هر سنی به‌صورت جمعی و انفرادی و خانوادگی به این محوطه بیایند.

وی به آثار رطوبت روی دیوار قلعه فرانسوی‌ها پرداخت و افزود: پایگاه میراث جهانی شوش پیش ‌از آغاز بارش‌های فصلی اقدام به تجدید کاه‌گل پشت‌بام قلعه و ناودان‌های تخلیه آب از سطوح مختلف کرده و جای نگرانی نیست اما با توجه به بارندگی‌های بسیار شدید شوش، دیده شدن نم و رطوبت روی نمای دیوارهای قلعه باستان‌شناسی امری طبیعی است که بناهای آجری و خشتی در طبیعت با آن روبرو هستند.

حیدری زاده به سرستون سنگی که بدون محفظه در موزه نگهداری می‌شود و تغییر رنگ در آن بر اثر تماس زیاد مشهود است گفت: این سرستون سنگی که از محوطه ساسانی ایوان کرخه به دست آمده در محوطه باغ موزه شوش نگهداری می‌شد، از 20 بهمن 1397 به‌دلایل حفاظتی و برای نگهداری در شرایطی بهتر به موزه منتقل شده است. اکنون طرح ویترین وی‍ژه این سرستون در حال ساخت است و به زودی نصب می شود.
کد خبر 213746

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =