رای متهمان پرونده شرکت گردشگری پردیسبان صادر شد | 59 سال زندان، 214 ضربه شلاق و رد مال

چمدان: شرکت گردشگری و سرمایه گذاری پردیسبان سال 1391 عملیات اجرایی پروژه خود را در قزوین برای ساخت مجتمع تجاری تفریحی به مساحت 840 هزار مترمربع و یک برج 66 طبقه‌ آغاز کرده بود. این شرکت همان سال با تاسیس دفتر در مشهد اقدام به فروش سهام کرد که در پی استقبال مردم ارزش هر سهم آن تا یک میلیون و 100 هزار ریال افزایش یافت.

دو سال و نیم پیش دادستان عمومی و انقلاب مشهد در پی بروز مشکلات و شبهاتی در خصوص فعالیت‌های این شرکت گردشگری و سهام فروخته شده به مردم، فعالیت دفاتر فروش سهام این شرکت را غیرقانونی اعلام کرد و حکم به پلمب آنها داد.

رسیدگی به پرونده شرکت گردشگری و سرمایه گذاری پردیسبان در این مدت جریان داشت و امروز 19 اسفند ماه حکم نهایی دادگاه آن اعلام شد.

حجت الاسلام علی مظفری گفت: جرائم متعدد مربوط به متهمان پرونده موسوم به پردیسبان پس از تحقیقات مفصل مقدماتی و طی تشریفات کامل قانونی در شعبه ویژه دادگاه انقلاب مشهد برای رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی افزود: بر اساس کیفرخواست دادسرای عمومی و انقلاب مشهد محمدحسن قناعتی فرزند محمد، محسن دهقان نیری فرزند محمدعلی، سعید اسفندیاری گرگری فرزند محمد و احمد قناعتی فرزند محمد به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به قصد مقابله با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از طریق فروش سهام موسوم به شرکت پردیسبان توأم با مشارکت در کلاهبرداری، اخذ وجوه کلان، حیف و میل اموال مردم با توسل به شیوه‌ها و مانورهای متقلبانه متهم شدند.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی ادامه داد: این اقدامات نه تنها موجب تشکیل تجمعات متعدد زیان‌دیدگان در کلانشهر مشهد و دیگر نقاط کشور از جمله تهران شد بلکه همچنین سلب آسایش عمومی و فراهم نمودن خوراک تبلیغاتی برای رسانه‌های بیگانه و معاند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در پی داشت.

وی گفت: بر اساس رأی صادره توسط شعبه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، متهم ردیف اول محمدحسن قناعتی به لحاظ نقش برجسته‌اش در شرکت، به تحمل 15 سال حبس از مجازات تعزیری درجه 3 و تحمل 60 ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم شد.

حجت الاسلام مظفری افزود: متهم ردیف دوم محسن دهقان نیری نیز به لحاظ اقدامات بدون مبنای قانونی در شهر مشهد جهت فروش سهام موسوم به پردیسبان به 20 سال حبس از مجازات تعزیری درجه 2 و تحمل 74 ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم شد.

وی ادامه داد: متهمان ردیف‌های سوم و چهارم شامل سعید اسفندیاری و احمد قناعتی نیز هر یک به 12 سال حبس از مجازات تعزیری درجه 3، تحمل 40 ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی، رد مال معرفی شده از ناحیه متهمان به نفع سهامدارن و ضبط همه اموالی که متهمان از این رهگذر بدست آورده اند محکوم شدند.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی گفت: همچنین به الزام مقرر در ماده 33 آئین نامه اجرایی نحوه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مبنی بر انتشار مفاد حکم محکومیت قطعی با ذکر مشخصات و سمت محکوم علیه در رسانه‌ها با لحاظ تبصره ماده 36 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 اشاره و بیان کرد: بر این اساس انتشار حکم مجرمان این پرونده در رسانه‌ها صورت می‌گیرد.

وی افزود: این رای دادگاه حضوری و وفق ماده 28 آئین نامه اجرایی نحوه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مصوب آبان ماه 1397 و بند 10 مفاد استجازه تاییدی مقام معظم رهبری در خصوص متهمان، قطعی و غیرقابل اعتراض است. همچنین پرونده قضایی در خصوص رسیدگی به اتهام امیرمحمد قناعتی مفتوح خواهد بود.
کد خبر 213145

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =