چمدان: نتایج پژوهشی که دانشمندان دپارتمان ملی ستاد حوادث غیرمترقبه و موسسه زمین‌شناسی محیطی و مهندسی زمین‌شناختی و شورای ملی پژوهش‌ در نشریه تخصصی Tectonics منتشر کرده‌اند نشان می‌دهد که سیستم گسلی کوه وکتور (کوه پیروز یا مونته‌وتوره) مسئول زلزله‌ای است که در قرن پنجم میلادی بسیاری از بناهای عصر رُمی ازجمله کولوسئوم را تخریب کرد.

بین ماه‌های آگوست و اکتبر 2016 در مناطق وسیعی از مرکز ایتالیا زلزله‌های شدیدی رخ داد که منشاء آنها فعالیت گسل مونته‌وتوره بود. این زلزله‌ها زخم‌ها و بدشکلی‌هایی را در سطح زمین برجای گذاشت.

[caption id="attachment_213001" align="aligncenter" width="1080"]کولوسئوم- عکس: هدا عربشاهی، چمدان کولوسئوم- عکس: هدا عربشاهی - چمدان[/caption]

دانشمندان با مطالعه ویژگی‌های زمین‌شناختی صخره‌هایی که این زخم‌ها در آنها به‌وجود آمده بود و مقایسه آنها با بدشکلی‌های ناشی از زلزله‌های تاریخی مشابه در همین منطقه دریافتند که گسل مونته‌وتوره در گذشته هم زلزله‌های دیگری را به‌ وجود آورده است.

براساس این مطالعه، گسل کوه پیروز، در گذشته دست‌کم 6 زلزله ویرانگر را سبب شده است که زلزله ماقبل آخر آن در سال 443 میلادی رخ داده و آسیب‌های شدیدی به آثار تاریخی سده‌های نخستین مسیحیت و بناهای مهم دیگری چون کولوسئوم وارد آورده است.

[caption id="attachment_213003" align="aligncenter" width="2144"]کولوسئوم- عکس: هدا عربشاهی، چمدان کولوسئوم- عکس: هدا عربشاهی، چمدان[/caption]

آمفی‌تئاتر تخم‌مرغی‌شکل فلاوین معروف به کولوسئوم در مرکز شهر رم که بین 50هزار تا 80 هزار تماشاچی ظرفیت داشته است به‌عنوان بزرگ‌ترین آمفی‌تئاتری تاکنون‌ ساخته‌شده به‌دست بشر شناخته می‌شود. عملیات ساخت کولوسئوم در دوره امپراتور وسپاسیان در ۷۲ میلادی آغاز شد و سال ۸۰ میلادی در دوره امپراتوری تیتوس تمام شد.

[related-post id="24965"]

[related-post id="1626"]
کد خبر 212999

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =