چمدان: علی اصغر مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شانزدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران گفت: در همه امور به دنبال نو شدن هستیم و به دنبال این هستیم که موضوعات جدیدی را اضافه کنیم که جزو افتخارات به حساب می‌آید اما باستان شناسی حوزه‌ای است که به قدیم می‌پردازد و کاوش تاریخ را انجام می‌دهد و این یک افتخار است که در قدیم و گذشته به دنبال هویت تاریخی و افتخار خود هستیم.

او گفت: یکی از ویژگی‌هایی که این بخش دارد این است که هرچه قدمت فرهنگی ما بیشتر باشد افتخار بیشتری نصیب ما می شود.

مونسان ادامه داد: ایران کشوری است که قدمت تاریخی فراوانی دارد و در طول تاریخ تمدن ساز بوده است و همیشه اثرات مثبت داشته است، ایرانیان همواره در طول تاریخ نقش اثرگذار داشته‌اند. در چنین کشوری باستان شناسی یک حوزه مهم به حساب می‌آید و باید بیش از پیش به آن پرداخت. همکاران ما در پژوهشگاه میراث فرهنگی با همت والای خود با بودجه اندک و با این حجم از گستردگی فرهنگی تاریخی در کشور دارند تلاش می‌کنند تا هویت تاریخی کشور را برای مردم و برای جهانیان معرفی کنند. مردم ما همیشه در طول تاریخ اثر گذار بوده‌اند و ملتی بودیم که با دوستی و مودت با همسایگان زندگی کرده‌ایم و اقداماتی را انجام داده‌ایم که در طول تاریخ مایه مباهات است و باعث فخر ما در دنیا است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به نگاه ناپسند تمدن‌های تاریخی در قرون گذشته در موضوعات مختلف از جمله نگاه آنها به نقش زن و حضور بانوان گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد در حالی که در قرون گذشته تمدن‌های مختلف نگاه منفی به نقش زن داشته‌اند، ایرانیان برای نقش بانوان و حضور آنان در حوزه‌های مختلف اجتماعی احترام قائل بودند. کارهای جدیدی را در حوزه باستان شناسی و در پژوهشگاه میراث فرهنگی انجام دهیم،  باید تلاش کنیم تا با همکاری آموزش و پرورش بتوانیم موضوعات مرتبط با باستان شناسی به دانش آموزان به خوبی منتقل شود و در کتب درسی حضورمان باید بیشتر باشد.

معاون رئیس جمهوری در ادامه گفت: فرهنگ بازدید از موزه‌ها را باید بتوانیم نشر دهیم و رفتن به موزه در برنامه ریزی‌های خانواده‌ها قرار گیرد که البته خوشبختانه این مهم آغاز شده است و در حال حاضر نیز شاهد افزایش تعداد موزه ها در سطح کشور هستیم.

تحلیل‌ها و چشم اندازهای باستان شناسی همیشه پویا است

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور گفت: تحلیل‌ها و چشم انداز‌های باستان شناسی همیشه پویا است و به همین دلیل انتشار اطلاعات مهم است. برگزاری نمایشگاه چهار دهه کشفیات باستان شناسی ایران اهمیت زیادی دارد و ما انتظار داریم که متخصصان پژوهش هنر تاریخ هنر ایران را با توجه به دستاورد‌هایی که در این نمایشگاه وجود دارد، بازبینی و به روز رسانی کنند. ما تلاش می‌کنیم بخشی از تابلو‌های شهری را به این نمایشگاه اختصاص بدهیم.

او با اشاره به برگزاری نمایشگاه چهل سال باستان‌شناسی ایران گفت: اشیایی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده‌اند، جدید هستند و مخاطبان آن مردم عادی و متخصصان سایر حوزه‌ها هستند.

طالبیان ادامه داد: در این میان نیاز است تا متخصصان پژوهش هنر در حوزه تاریخ این سرزمین ورود کنند و کتاب‌های پژوهشی را براساس یافته‌های جدید تدوین کنند. این در حالی است که کتاب‌های ما در حال حاضر براساس یافته‌های 50 سال گذشته نوشته شده و باید به‌روزرسانی شود. تفسیرها و تحلیل‌ها باید بازنویسی شوند و باستان‌شناسان باید باستا‌شناسی داخل موزه‌ها را نیز انجام دهند. تلاش داریم تا یافته‌های جدید جمع‌آوری شود از این رو در نمایشگاه حاضر آثاری از دوره پارینه سنگی، نوسنگی، جیرفت، گرگان، یزد، آغاز دوره ایلام، تپه ازبکی، شهر سوخته، کاوش‌های خراسان شمالی، سلطانیه و... را به نمایش گذاشته‌ایم.

بهروز عمرانی سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز به عنوان دیگر سخنران این مراسم با اشاره به شگفتی‌های بسیار که در حوزه باستان‌شناسی به دست آمده است، گفت: این گردهمایی بازنمود کارها و فعالیت‌های ما طی دو سال گذشته است. اقداماتی که بخشی توسط باستان‌شناسان داخلی و خارجی و بخشی از آن توسط پژوهشگران آزاد انجام شده است. این پژوهش‌ها طیف وسیعی را دربرمی‌گیرد که خروجی آن تبدیل به گزارشات مکتوب شده است. انتظار داریم تا برای سال‌های بعد این مهم بیشتر شود.

او ادامه داد: نتایج کاوش‌هایی که در بدترین شرایط آب و هوایی رقم خورده‌اند را به بررسی گذاشته‌ایم. در این میان محوطه چگال سفلی و جیرفت در جایگاه سیر تحولی مدنی و ایجاد تمدن در جهان را تایید کرده است. در این میان آقای مونسان دستور اکید داده است تا مطالعات و کاوش‌های باستان‌شناسی در جیرفت از سر گرفته شود. پیوست تخصصی میراث فرهنگی برای پروژه‌های بزرگ و مهم و دستگاه در سطوح ملی و منطقه‌ای الزام شده که علاوه بر پیوست محیط‌زیستی، پیوست میراث فرهنگی نیز درنظر گرفته شود.

به گزارش چمدان، در حاشیه این نشست همچنین نمایشگاه «چهار دهه کشفیات باستان شناسی» در محل موزه ملی ایران با حضور دکتر علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افتتاح شد.

تصاویری از نمایشگاه چهاردهه کشفیات باستان‌شناسی

 عکاس: مرتضی لطف الهی، خبرگزاری میراث آریا
کد خبر 212262

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =