چمدان: گردشگران آمریکایی سیزدهم اسفند ماه در سفر یک روزه به شوش از گنجینه‌های میراث فرهنگی شوش، باغ موزه، آثار تاریخی، آپادانا، کاخ داریوش، شهر شاهی، شهر پانزدهم، قلعه شوش، معبد جهانی چغازنبیل و مقبره حضرت دانیال نبی(ع) دیدن کردند.

رضا چنانی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش در این زمینه گفت: راهنمایان میراث فرهنگی جاذبه‌های تاریخی، مذهبی و گردشگری ایران، خوزستان و شوش را به گردشگران معرفی کردند.

[caption id="attachment_212124" align="aligncenter" width="400"]گردشگران آمریکایی در شوش گردشگران خارجی در شوش[/caption]

شوش یکی از معروف‌ترین شهرهای دنیای کهن است که زمانی پایتخت حکومت عیلام و پایتخت زمستانی پادشاهی هخامنشی بوده است.

شوش با داشتن آثار باستانی منحصر بفرد و اثر جهانی چغازنبیل در هفت تپه پذیرای جهانگردان خارجی از سراسر جهان است.

زیگورات چغازنبیل نخستین اثر باستانی ایران است که به ثبت جهانی رسیده و در فاصله 40 کیلومتری جنوب شرقی شوش و 20 کیلومتری هفت تپه در استان خوزستان واقع شده است.

این بنای خشتی و آجری در پنج طبقه احداث شده که اکنون تنها سه طبقه از آن باقی مانده است.

[caption id="attachment_212127" align="aligncenter" width="800"]گردشگران خارجی در شوش گردشگران خارجی در شوش[/caption]

زیگورات چغازنبیل بخش به جا مانده از شهر دوراونتاش است. این سازه در سال 1979 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش درباره آمار گردشگران خارجی در این شهر تاریخی گفت: بیش از 5 هزار گردشگر خارجی از شوش دیدن کردند. بیشترین گردشگران خارجی شوش از کشورهای آمریکا، فرانسه، ایتالیا، آلمان، لهستان، ژاپن، چین، انگلستان، عراق، چک، اتریش و سوییس بودند.
کد خبر 212122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =